25.11.2018 12:43


Ekologové nabízejí přírodní pohřby u kořenů stromů

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Žádné náhrobní kameny, umělé květiny ani smuteční věnce. Zakladatelky projektu Ke kořenům nabízejí možnost uložení prachu blízkého člověka v přírodě, ve schránce z rozložitelného materiálu u kořene stromu. Kladou přitom důraz na často opomíjené rituály spojené s umíráním a truchlením. Ekologický pohřeb pod stromy umožňuje v České republice pouze pražský hřbitov, příští rok by se ale mohlo do programu zapojit i Brno.

Brno – Zodpovědnost vůči životnímu prostředí. Pozůstalým nebo umírajícím lidem se asi málokdy vybaví právě environmentální aspekt smrti. Přírodnímu pohřebnictví se v České republice věnuje spolek Ke kořenům, který založily Blanka Dobešová, Monika Suchánska a Alžběta Slavík Živá. Hlavní smysl vidí v tom, že se na místě odpočinku vytvoří nový prostor pro přírodu. „Vše je ponechané koloběhu života, místo se přirozeně vyvíjí. Také proto je zakázané nosit například umělé květiny,“ vysvětlila Monika Suchánska.

V projektu se snaží vzájemně propojit ekologický a sociální rozměr smrti, pomáhají tak pozůstalým vytvořit jedinečný obřad posledního rozloučení. „Klasické pohřby už vnímají lidé jako příliš neautentické. Vadí jim uniformita a předem připravená dramaturgie toho, jak se obřad v síních uskuteční. Je to všechno velmi neosobní,“ vyjmenovala Suchánska některé z důvodů, proč se lidé často rozhodnou hledat alternativní cesty.

V prostředí lesa vnímají podle Suchánské smrt spíše jako něco, co je přirozenou součástí života. S tímto názorem souhlasila i účastnice jednoho z tematických seminářů, které spolek pořádá. „Lidé mají často ještě během života problém hovořit s rodinou o smrti nebo způsobu, jakým chtějí být jednou pohřbeni. Je dobré, že někdo dělá v tomto ohledu osvětu,“ vyjádřila se návštěvnice, která si ale z osobních důvodů nepřála uvést své jméno.

Všechny zakladatelky spolupracují více než tři roky se Správou pražských hřbitovů na projektu s názvem Les vzpomínek. Díky němu je ekologické pohřebnictví součástí tradičního hřbitova v pražských Ďáblicích. Jedná se o první český přírodní hřbitov, kde se popel zesnulých ukládá ke kořenům památných stromů jako jsou javory nebo lípy. Na jejich kmeny pak mohou pozůstalí umístit drobné dřevěné cedulky se jmény zemřelých.

Urny použité při obřadech jsou také z rozložitelného materiálu. „Někteří pozůstalí si dokonce nádobu na popel vytvoří a ozdobí sami. Je to velmi terapeutické. Přírodní pohřby jsou i vhodným způsobem, jak seznámit děti se smrtí. Není to nijak svazující prostředí, mohou se navíc do obřadu volně zapojit. Měli jsme třeba malého chlapce, který zahrál babičce na rozloučenou na housle,“ uvedla Monika Suchánska, která se tomuto tématu věnuje už sedm let.

O ekologické pohřebnictví se v současné době zajímá několik českých i slovenských měst. Před rokem a půl začal spolek Ke kořenům jednat také s městem Brnem. Podle plánu rozšířili brněnští představitelé stávající hřbitov v městské části Líšeň. V jeho nové části získají členové projektu prostor pro vznik druhého přírodního hřbitova s názvem Údolí vzpomínek. Návrh je už podle Suchánské připravený k realizaci. Konkrétní datum otevření není ještě známé, sama jej ale odhaduje na podzim příštího roku. V rámci přestavby se vysadí nové stromy, keře a květinové záhony. Vzniknout by měl i altánek pro pořádání venkovních obřadů.

Svým programem inspirují zakladatelky „ekofunebráctví“ i ostatní lidi. „Jednou bych se chtěla do něčeho podobného zapojit jako dobrovolník. Téma smrti mě zajímá, ráda bych začala pomáhat třeba na onkologickém oddělení nebo v hospicu. Celkově si myslím, že to je něco, co dává smysl a bude mě posouvat dál,“ zhodnotila přírodní pohřbívání další účastnice semináře Zuzana Kašparová.

Klíčová slova: přírodní pohřebnictví, ekologie, smrt, Ke kořenům, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.