11.05.2013 21:50


Ekonomická krize nejvíce zasáhla podnikatele, dotýká se však i studentů?

Autor: Barbora Gavendová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Ekonomická krize nikoho nešetřila, jako nejvíce ztrátoví se ukázali podnikatelé s téměř čtyřmi tisíci zbankrotovanými firmami. Jak se ale dotýká potencionálních budoucích pracovníků?

Brno - Ekonomická krize započala před pěti lety a zasáhla téměř všechny oblasti služeb. Propad hlásí OSN, Mezinárodní měnový fond i světová banka, která v roce 2009 ohlásila největší úpadek globální ekonomiky od čtyřicátych let minulého století. Co bylo příčinou rapidního prohlubování krize? „Příčin velkého rozmachu krize bylo více, prvotní impuls byl již v roce 2008, kdy padla banka Lehmann brothrere, poté zvyšování ceny ropy a poklesu reálného HDP, která zapříčinila i zvyšování spotřebitelských cen“ komentuje situaci ekonom Jan Lokaj.

Nicméně od počátku krize uplynulo téměř pět let a situace se v mnohých oblastech zlepšila pouze nepatrně, nebo stále přetrvává. „V Americe se již ekonomika vzchopila, a to především díky velkému kvantitativnímu uvolňování Fedu (Federální rezervní systém). Avšak Evropa, tedy i Česká republika, je na tom hůře. Za nejkrizovější bych však v současnosti označil Jižní křídlo, které má největší deficity obchodní bilance“ dodává Lokaj. K roku 2013 tedy členové Evropské centrální banky stále zaznamenávají klesající ceny aktiv, ale také ubývání spotřeby domácností, která ovlivňuje i jejich poptávku. Ovšem poměry v České republice se dají i přes mnoho výtek směřujícím k současné vládě opsat následujícími slovy – sportujeme, cestujeme, bavíme se. Zaznamenáváme tak dopady doznívající krize, či nikoliv? A jak krizi vnímají samotní studenti? Mají v důsledku ekonomické krize stižené podmínky shánění brigád?Eliška Čermáková /Autor Barbora GavendováEliška Čermáková, 21 let, Masarykova univerzita, Brno

Při Vysoké škole sice chodím na brigádu, tam mám ale hodinovou sazbu, která se v průběhu krize nikterak nezměnila. Takže, co se týče brigád, tak těch příležitostí tady bylo vždy málo, ale nezpůsobuje to podle mého názoru krize. Spíše bych jako klíčový dnes zaznamenala trend, kdy jeden pracovník musí vykonávat více funkcí (například reportér v dnešních novinách nejen píše, ale také fotí, či natáčí videa).

 

 

Adam Vřeský/ Autor Barbora Gavendová

 

 

 

 

Adam Vřeský, 24 let, Báňská univerzita, Ostrava

Mě osobně se ekonomická krize nedotkla. S možností brigád to tady vždy bylo na prd. Navíc rodiče mi dávají dostatečně peněz, abych si s tím vyžil.

 

 

Kateřina Dirová/ Autor Barbora Gavendová

 

Kateřina Dirová 19 let, Vysoká škola ekonomická, Praha

Přivydělávám si již od svých patnácti let, a ekonomickou krizi rozhodně zaznamenávám. Odráží se jednak v obtížnosti sehnat si přivýdělek, ale také v platovém ohodnocení. Nicméně, když je člověk šikovný, vždy si nějakou práci najde. Faktem však zůstává, že situace je v České republice rozhodně horší.

 

 

 

 

Martin Dzierža/ Autor Barbora Gavendová

 

 

Martin Dzierža, 23 let, Masarykova univerzita, Opava

Krize mě rozhodně zasáhla. Studuji ekonomicky zaměřenou školu, tak možná i proto jsem ji více pozoroval. Již při studiu pracuji v oblasti finančního poradenství, kde jsem zaregistroval menší počet klientů a jejich klesající ochotu investovat.

 

 

 

 

Martina Bendová/ ArchivMartina Bendová, 22 let, Univerzita Tomáše Bati, Zlín

Myslím, že ta největší krize už pominula, ale pořád je těžké sehnat práci, to se mě však zatím netýká. Přivydělávám si jen přes léto, kdy vycestuju do zahraničí, převážně dělám animátora v hotelových střediscích. Zde jsem vždy se svým platovým ohodnocením spokojená a je dle mého názoru vyšší, než jakého bych dosáhla v Česku.

 

 

Hana Celtová / Autor Barbora Gavendová

 

 

 

 

Hana Celtová, 21 let, Ostravská univerzita, Ostrava

Na brigády chodím už několik let a nepatrně jsem si všimla menších příležitostí, nebo především pak větších nároků na výkon pracovníka. Krize mě však moc nezasáhla.

Klíčová slova: ekonomická krize, brigády, studenti a práce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.