15.05.2015 23:14


Elektromobily na cestě Evropou zastavily v Praze

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nadšenci vozů na elektřinu se sjeli na Palachovo náměstí v Praze. Česká metropole je šestým evropským hlavním městem, do něhož v posledních dnech zavítali.

Praha – Řidiči bezmála dvou desítek elektromobilů z celé Evropy zaparkovali dnes večer u pražského Rudolfina. Nadšenci se shromáždili při příležitosti akce zvané eTourEurope, během níž ve svých elektřinou poháněných automobilech ujedou více než čtyři tisíce kilometrů a navštíví devět evropských metropolí.

Cílem organizátorů akce je zvýšit povědomí o elektromobilech. „Návštěvníci si mohou auta vyfotit, nahlédnout jim pod kapotu a poradit se s řidiči. Chceme upozornit na to, že elektromobily už nejsou nic neobvyklého a je možné si je normálně pořídit,“ prohlásil jeden z pořadatelů Jakub Bazgiar.

Setkání v Praze zorganizovali členové Národního spolku pro elektromobilitu a podporu moderních technologií. „Čeští politici se zatím k elektromobilům staví zdrženlivě, nijak je nepodporují. V Německu vláda podporuje elektromobily tím, že jejich vlastníkům snižuje silniční daně, v Norsku přispívá na jejich nákup,“ vysvětlil další z organizátorů Vladimír Zadina.

Účastníci akce eTourEurope vyjeli devátého května z Mnichova, kde svou jízdu za pár dní také skončí. Již navštívili například Paříž či Berlín, nyní je čeká Bratislava. „Na cestu jsem vyrazil, jelikož elektrickými auty jezdím už tři roky a chci lidem ukázat, co dovedou. Je to legrace a je to rychlé. Nedávno jsem například při cestování Chorvatskem ujel za pět dní kolem tří tisíc kilometrů,“ sdělil německý řidič Stefan Müller.

Mezi zúčastněnými byli také Češi. „Technice se věnuji už odmala, své auto jsem upravil sám a navštěvuji s ním všechny podobné akce. Až tato tour skončí, pojedu do Berlína,“ pochlubil se Jaromír Vegr, který v Česku elektromobily dlouhodobě propaguje. Se svým elektrickým peugeotem překonal mezi elektromobily již několik rekordů.

Klíčová slova: elektromobily eTourEurope automobily elektřina

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.