20.03.2013 19:00


Elektrotechnika v hlavní roli. Veletrh Amper se vrátil do Brna

Autor: Michal Majnuš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Veletrh Amper se po roce vrátil do Brna. Rekordních 620 vystavovatelů letos představí nejnovější technologie a inovace v oboru elektrotechniky na největším tuzemském veletrhu svého druhu. Veletrh začal na brněnském výstavišti v úterý 19. a bude trvat do pátku 22. března.

Autor: Michal Majnuš

Zima se vrátila nečekaně aktivně, když v pondělí nasněžilo patnáct centimetrů sněhu, což ve městě jako je Brno musí zákonitě způsobit kalamitu. Naštěstí se do rána situace uklidnila, tudíž jsem mohl autobusem vyrazit alespoň na výstaviště, kde mě čekal letošní Amper.

„Chtěl bych vám pogratulovat, že jste dnes dokázali přijít,“ glosuje situaci člen tiskového centra společnosti Siemens Jaromír Studený na tiskové konferenci, která oficiálně odstartovala jednadvacátý ročník brněnského elektrotechnického veletrhu Amper. Vím, o čem mluví. „Vzpomínám si, že minulý rok bylo v době konání veletrhu 21 stupňů,“ dodává Jiří Šviga, generální ředitel společnosti Terinvest, která veletrh organizuje.

Veletrh Amper patří mezi největší svého druhu v České republice. Od 19. do 22. března mají návštěvníci možnost prohlédnout si stánky vystavovatelů, kterých je přes šestset a zabírají plochu přes 14 tisíc metrů čtverečních. „Oproti minulému roku se jedná o pětiprocentní nárůst, což je jedině dobře,“ pochvaluje si úspěch veletrhu Šviga. Podle hlavního manažera Amperu Jindřicha Kurdiovského je však nejpodstatnější, že se zvyšuje počet vystavovatelů ze zahraničí. „Letos jich máme víc než stopadesát, z toho mají největší zastoupení Slovensko a Německo,“ potvrzuje Kurdiovský.

Celé zahájení veletrhu se neslo v duchu PR akce některých firem. Jako jediný zástupce soukromých společností se na tiskové konferenci prezentoval Siemens, přičemž neopomněl zdůraznit své výsadní postavení v rámci celé akce a popsat produkty, s nimiž se uchází o ocenění Zlatý Amper. Následné vystoupení Michala Nedělky z agentury CzechTrade zdání akorát potvrdilo. „Elektrotechnika je prioritní odvětví, protože táhne celý průmysl,“ sdělil Nedělka. Následně začal vyjmenovávat seznam nejdůležitějších firem pro český vývoz.

Ospravedlnění takového počínání je možné hledat ve faktu, že podíl soukromých investic do vědy a výzkumu převyšuje investice ze strany státu. A to i v situaci, kdy firmy investice z důvodu úsporných opatření snižují. „Přesto Česká republika patří na špici žebříčku bývalých socialistických států v investicích do vědy a výzkumu, konkrétně se jedná o 1,8 % z HDP,“ prozradil Studený. A podle Nedělky toto číslo každý rok roste.

S vědomím skutečnosti, že se studentům technických oborů blýská na lepší časy, opouštím konferenční místnost a konečně vstupuji do hlavního dějiště veletrhu. Všechny tři sály jsou poměrně plné. Lidé se líně prochází uličkami, přičemž je každý jeden stánek zve na menší pohoštění. Některé firmy však povýšily svou nabídku jídel a nápojů doslova do barového či kavárenského stylu. Takže si zde přijde na své každý, ačkoliv by nedorazil kvůli zájmu o nejnovější elektrotechnické vychytávky.

Atmosféra se zdá být relativně přátelská. Většina návštěvníků se usmívá, zástupci jednotlivých firem jim s chutí vysvětlují, v čem jsou jejich exponáty lepší než ty od konkurence. „Jsem spokojený, v podstatě se dívám na svoji budoucnost,“ říká s úsměvem student elektrotechniky Jakub, když opouští hlavní budovu. Vzhledem k tomu, že má před sebou poslední rok studia, musí brát podobné veletrhy obzvlášť svědomitě. „Může se objevit nějaká nabídka na budoucí spolupráci, proto je důležité se soukromými firmami hodně komunikovat,“ uzavírá své hodnocení.

Zřejmě nejzajímavějším exponátem celé výstavy je první český elektromobil EMA, který přivezlo Technické muzeum v Brně, jež má na veletrhu svou vlastní expozici sbírkových předmětů z oblasti elektrotechniky. Ostatní vystavovatelé však za Technickým muzeem co do zajímavosti rozhodně nezaostávají. Za zmínku jistě stojí projekt Amper Motion 2013, který do Brna přilákal elektromobily značek Opel, Peugeot či Nissan.

Podle ředitele Středoevropského technologického institutu Vysokého učení technického a předsedy komise, která rozhodovala o udělení cen Zlatý Amper za nejpřínosnější exempláře, Radimíra Vrby se kvalita expozice veletrhu Amper rok od roku zlepšuje. Do samotné soutěže o prestižní cenu se letos zapojilo přes třicet exponátů. Pěti z nich byla udělena hlavní cena, dalších pět dostalo čestná ocenění. „Letos bylo rozhodování velice těžké,“ potvrdil Vrba. Komise byla složena z odborníků z vysokých škol a z představitelů nejrůznějších odborných asociací.

Když konečně předávají poslední ocenění, s radostí vydechuju. Sál budovy P brněnského výstaviště zeje prázdnotou, jen hostesky ještě pokukují po návštěvnících. Snad aspoň všem pojede autobus.

Aktuální postřehy z veletrhu naleznete zde

Klíčová slova: Amper, veletrh, elektrotechnika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.