17.09.2012 19:55


Elišky jdou i na Šumavu, když je třeba

Autor: Petr Salamon | Kurz: Rádio Stisk | Kategorie: Pořady

Tématem prvního podzimního dílu magazínu Jednou se vzbouří Elišky ... ! budou spory ohledně Šumavy (kácet či nekácet? ). Do studia přijde Jan Skalík, autor dokumentu o protestech v národním parku "Nalezeni na Ztraceném." V úterý 18. září v 17:00.

Jan Skalík pracuje ve společnosti Zelený kruh a je také doktorandem na Katedře environmentálních studií. Osobně se zúčastnil největší demonstrace environmentalistů v posledních několika letech, a to protestu proti kácení stromů ve vzácné části Národního parku Šumava. Spor souvisí s obecnou otázkou, jak přistupovat k "divočině". Tedy v tomto případě s tím, zda kácet stromy napadené kůrovcem (aby se dále nešířil), nebo uvažovat více holisticky a považovat kůrovce a náhradu starých stromů mladými za přirozený proces- přirozenou obnovu. Skalík na místě natočil dokument o této kauze, ve kterém jsou zaznamenány rozhory s místními, aktivisty, odborníky i známými osobnostmi.

Rozhovor se bude věnovat jeho zkušenostem z natáčení dokumentu a pobytu mezi environmentalisty; rovněž také tomu, jak plánuje s dokumentem naložit dál. Dozvíte se podrobnosti ohledně kůrovce na Šumavě. Pokud na závěr pořadu zbyde čas, pohovoří o ekologické organizaci Zelený kruh a o zkušenostech v pozici doktoranda.

Klíčová slova: ekologie, environmentalisté, Šumava, dokument

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.