18.12.2010 21:17


Elišky jsou zpět a přinášejí předvánoční rozhovor s Danem Škvařilem

Autor: Michael Kalábek | Kurz: Rádio Stisk | Kategorie: Odposlech

Po nezamýšlené pauze se vrátil pořad "Jednou se vzbouří Elišky". Hostem byl Dan Škvařil z Ekologického právního servisu.

Přehrát audio

Audio

Poslechněte si záznam rozhovoru s Danem Škvařilem, který připravil moderátor Jan Duda. 

 

Dan Škvařil z Ekologického právního servisu je koordinátorem kampaně za odpovědnost firem a korporací. Diskuse probíhala nejen o tom, jak se chovat jako spotřebitel teď před Vánoci, ale i o tom, proč rozlišovat, zda věci, které kupujeme, nebyly předmětem vykořisťování někoho jiného. Tedy, jestli náhodou ten pěkný kopačák neodedřelo nějaké indické dítě svým zdravím nebo kvůli benzínu, který čerpáme, nemusela být přesídlena či znečištěna jedna z domorodých oblastí v Nigerské deltě. Návrhem řešení je namísto dobrovolných nástrojů společenské odpovědnosti firem, která je dnes de facto jejich převlečeným PR, donutit firmy k aktivnímu reportování, informování a zakotvení právních nástrojů pro kontrolu firem a to jak na evropské, tak na české úrovni. Přece nenecháme firmy, aby vykořisťovaly přírodu, porušovaly lidská práva a tvářily se, že se jich odpovědnost netýká. Proto lze tento apel podpořit podepsáním petice na stránkách www.zakazdoucenu.cz nebo www.responsibility.cz.
Cílem petice je dosažení počtu 10 000 podpisů a poté předáním Ministru průmyslu a obchodu, následně i v celoevropském měřítku pak společně s podporou stejné petice společně s jinými členskými státy v rámci koalice ECCJ (European coalition for corporate justice) snaha o změnu legislativy u Evropské Komise - návrh je již předjednán, ovšem potřebuje podporu obyčejných lidí.

www.eps.cz

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.