27.11.2014 20:22


Eugen „Janko“ Horváth obržel im memoriam cenu Muzea romské kultury

Autor: Kristýna Dlasková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výjimečný muzikant s velkým srdcem, vlastní filosofií a srdcem i duší Rom. Tak popisují Eugena Horvátha jeho děti, kolegové a přátelé. Už pošesté udělilo Muzeum romské kultury cenu za přínos romské komunitě, tentokrát im memoriam. Eugen Horváth zemřel na konci října.

Audio

    Vzpomínka Gejzy Horvátha na svého přítele Eugena
         
    Autor: Kristýna Dlasková

Brno – Večer plný hudby a vzpomínání na velkého hudebníka a houslistu Eugena Horvátha uspořádalo Muzeum romské kultury ve čtvrtek 27. listopadu. Program začal úvodní romskou písničkou s názvem Koupil jsem černou látku, kterou zahrála skupina Horváthovci. Kapelu, ve které hrají čtyři děti Eugena Horvátha, založil a vedl sám Horváth. Nyní kapela hraje pod vedením nejstaršího syna Milana, který ocenění za přínos romské komunitě převzal. Pořadem provázela etnografka a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.Nejstarší syn Milan (uprostřed) a kapela Horváthovci. Foto: Kristýna Dlasková

Muzeum promítlo krátký medailon o životě a názorech Eugena Horvátha, který diváky a především jeho děti dojal k slzám. Horváth účinkoval v několika kapelách a v množství televizních pořadů.  „Dnes jsou Romové jiní, než bývali, už nevědí, co je to romská kultura. Dříve si musel každý hudbou vydělávat. Muzikant musel rozbrečet každou ženskou, které hrál,“ vysvětloval v medailonu Horváth.

Fotka Eugena Horvátha. Foto: Kristýna DlaskováNa svého „staršího bratra“, jak Horvátha mnozí nazývají, přišly zavzpomínat desítky lidí a i několik blízkých přátel, kteří se se svými vzpomínkami podělili s diváky. Mezi pamětníky nechyběl emeritní profesor Masarykovy univerzity Dušan Holý, zpěvačka Zlatica Poulíčková nebo multiinstrumentalista Gejza Horváth. 

„Měla jsem Janka, jak mu všichni říkali, moc ráda. Vím, že je pořád mezi námi, určitě má z ceny velkou radost. Je škoda, že si ji nemůže převzít osobně,“ uvažovala divačka Hana Baloghová.

Eugen Horváth se narodil 26. 3. 1940 jako druý z dvanácti dětí ve městě Nálepkovo na Slovensku.Na housle zkoušel hrávat už od dětství. Aktivněji hrát začal pod vedením svého otce až od čtrnácti let. Do Brna se s rodinou odstěhoval v roce 1947.

Klíčová slova: romové, cena, muzeum romské kultury

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.