07.04.2014 12:08


Evropská unie umožní telekomunikační revoluci

Autor: Přikrylová Anežka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Roaming zdarma by mohl už od prosince příštího roku zjednodušit komunikaci po celé Evropské unii. Evropská komise ve čtvrtek schválila návrh na zrušení poplatků za telekomunikační služby v zahraničí. Bude tak možné volat, psát sms zprávy a využívat datové balíčky za stejných podmínek jako v domácí zemi.

Brusel - Nové opatření může zjednodušit život nejen turistům, ale také lidem, kteří jsou v zahraničí na pracovních nebo studijních pobytech. Mezi ně patří i studentka Michaela Roudnická, která se díky Erasmu dostala do Velké Británie, kam se nyní pravidelně vrací. Pokračuje ve studiu a zároveň si v Británii vydělává jako malířka. Vyřizování místních hovorů je pro ni nezbytnou součástí života v zahraničí. "Když volám domů používám nejlépe Skype, Tesco kartu nebo české číslo," říká Roudnická. Komunikaci s Brity však vyřizuje z anglického čísla. "Na české číslo by mi tu nikdo nezavolal. Přišli by tak o jmění," dodává studentka a vysvětluje, že mezinárodní hovory Britům odečítají kredit astronomickou rychlostí. Sdílení dat bude díky zrušení roamingu ještě snadnější. Autor: Anežka Přikrylová

Optimisticky vyhlížející krok Evropské unie je součástí programu nazvaného Spojený kontinent, jehož cílem je vytvoření jednotného telekomunikačního trhu. Znění zákona však umožňuje jednotlivým operátorům vyložit si ho po svém. "Zákon obsahuje například klauzuli o rozumném používání roamingu. Ta dovoluje operátorům nastavit si odlišný datový limit pro používání v zahraničí a doma," uvedl šéfredaktor serveru Mobilenet.cz Martin Pultzner.

Michaela Roudnická však namítá, že volání v zahraničí nemusí turistu zruinovat ani za současných podmínek. "Češi jsou líní shánět si informace. Je spousta alternativ, které můžou alespoň v Británii využít," říká. Jako možné řešení uvádí využívání mobilních aplikací, které jsou zdarma a díky dobrému pokrytí Wi-Fi je můžou majitelé chytrých telefonů použít téměř kdekoliv. "Výhodou Anglie je, že je tam široký výběr na trhu s operátory. Například Tesco karta umožňuje volat za pár pencí po celém světě," dodává studentka.

Čeští operátoři v současnosti reagují na novinku na svých facebookových stránkách. Vodafone a O2 na dotazy zákazníků ohledně zrušení poplatků odpovídají diplomaticky a na případné změny se v současnosti nechystají. Jejich konkurent T-mobile je konkrétnější. "Legislativě se samozřejmě podřídíme, i když se zrušením roamingových poplatků nemůžeme souhlasit," uvádí zástupci operátora na veřejném profilu. Obávají se, že opatření sníží jejich zisky, což může mít za následek omezení rozvoje technologií a služeb. "Nejlépe jsou na tom Brunejci. Zajdou si na některou z poboček, kterou zřizuje jejich stát a tam mohou volat zdarma," ukončuje Roudnická zkušeností jejích zahraničních přátel.

Regulaci telekomunikačních služeb Spojený kontinent navrhla Rada v roce 2013. Výši roamingových poplatků však začala Evropská unie upravovat už od roku 2007. Do roku 2011 se cena poplatků každý rok snižovala. Nové opatření bude platit od 15. prosince 2015.

Klíčová slova: EU, roaming, telekomunikační služby, poplatky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.