18.04.2012 21:05


Fair tradový obchůdek nabídl dobroty vyrobené ze surovin z rozvojových zemí

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V rámci oslav Dne Země si Brňané mohli pochutnat na jídlech připravených z fair trade produktů. Pochutiny připravili dobrovolníci z nevládní organizace zaměřené na fair trade Na Zemi. Domácí perník, sušenky z ovesných vloček a další dobroty mohli návštěvníci zapíjet zeleným čajem ze Srí Lanky nebo kávou z Kolumbije.

Brno - Dobrovolníci nestátní organizace Na Zemi připravili pro své zákazníky Férový brunch neboli dopolední pojídání dobrot vyrobených z ingrediencí pocházorganizátoři Férového brunche ve Fairtradovém obchůdku, Autor: Michaela Římanováejících z rozvojových zemí, ale i od místních farmářů. „Zákazníkům dáváme možnost ochutnat jídla vyrobené z fair trade surovin a zároveň je tak seznamujeme s alternativní možností  pomoci lidem žijícím v nejchudších oblastech světa,“ řekl organizátor akce Jaroslav Bodi.

V obchůdku, ve kterém se akce konala, se prodávají potraviny a výrobky od dodavatelů z rozvojových zemí, jako je například Etiopie nebo Tasmánie, po celý rok. "Upekla jsem klasický perník z vajíček od českých farmářů, ale přidala jsem do něj cukr a kakao od dodavatelů z Latinské Ameriky. Stejně tak placičky z ovesných vloček jsou slazené fair tradovým cukrem,“ řekla dobrovolnice Na Zemi a organizátorka akce Šárka Pallová. Návštěvníci měli možnost všechny připravené pokrmy ochutnat zcela zdarma. „Nápad obchůdku se mi moc líbí. Myslím, že je to dobrý způsob, jak rozšířit povědomí o fair tradu,“ řekla návštěvnice brunche Vladimíra Saxová.Občerstevní připravné z ingrediencí od dodavatelů z rozvojových zemí, Autor: Michaela Římanová

Fair trade je způsob obchodu, který podporuje chudé zemědělce a řemeslníky v rozvojových zemích a nabízí jim možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Organizace Na Zemi podporuje férový obchod od roku 2003. Snaží se problematiku rozvojového světa ukázat široké veřejnosti a prosadit toto téma do médií. „Od dnešního pohoštění si slibujeme přivedení více zákazníků, kteří se rozhodnou svým nákupem podpořit zemědělce, kteří nemají moc jiných možností, jak si vydělat na obživu,“ vysvětlila záměr akce Pallová.

Klíčová slova: fair trade, rozvojové země, brunch

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.