27.03.2014 12:52


Fanoušci by chuligánům zakázali vstup na stadion

Autor: Švanda Robert | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vzduchem létaly sedačky a dýmovnice. Fotbaloví chuligáni se v sobotním zápase jednadvacátého kola Gambrinus ligy mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha postarali o pozdvižení. Pustili se do šarvátky přímo na stadionu, kde seděli mezi diváky i děti. Násilí na stadionech se ihned stalo hlavním tématem diskuzí mezi sportovními fanoušky i odborníky.

Brno - Každoročně emočně vypjaté utkání mezi ostravským Baníkem a pražskou Spartou se dohrávalo ve stínu událostí poločasové přestávky. O dvacetiminutové zpoždění zápasu se postarali příznivci obou táborů, když se pustili do ničení stadionu a vzájemné bitky. Řádící chuligány se snažila rozehnat policie, ale rozběsněný dav se ukryl mezi překvapenými diváky. Škodu na stadionu odhaduje vedení Baníku Ostrava na půl milionu korun.

Situací se už zabývali ministr školství a tělovýchovy Marcel Chládek a předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta, kteří navrhují zavedení registračních karet pro fanoušky nebo návrat policie na stadiony. Jaká opatření by proti fotbalovým chuligánům navrhli sportovní fanoušci?

 

 

Tomáš Kyzlink. Autor: Robert Švanda Tomáš Kyzlink, 20 let, student, Moravské Budějovice

Podporuji názor zavedení karet s čipem, kterými by se diváci prokazovali u vstupů. V momentě, kdy by měl divák nějaký prohřešek z minulosti, nebyl by na stadion vpuštěný. Obtěžovalo by to slušné fanoušky, ale ti musí pochopit, že je to pro jejich bezpečí.

Nemám nic proti dýmovnicím, které pouze podporují dojem z fandění, ale jakmile by dýmovnice vyletěla ze sektoru, bral bych to jako prohřešek a trestal bych ho zákazem vstupu na stadiony. Zároveň bych stejným způsobem trestal zahalení obličeje pro horší identifikaci, což by znamenalo investovat do kamerového systému.

Nebál bych se ani zprofesionálnění pořadatelské služby, protože dnes ji vykonávají dobrovolníci, kteří se pro pár korun zbít od chuligánů nenechají. V případě Baníku by nebylo od věci ani kontaktovat polskou stranu a navázat s ní spolupráci, protože podle mých informací bylo na zápase hodně fanoušků polské národnosti, kteří se přijeli pouze pobít.

 

 

Marek Ustohal. Autor: Archiv Marka Ustohala

 

 

Marek Ustohal, 20 let, fotbalový redaktor, Třebíč

Podle mě je nejúčinnější způsob prevence zároveň nejjednodušší. A to zakázat chuligánům vstup na stadiony. Na každém utkání je spousta kamer a identifikace nemůže být obtížná. Zavedením kontroly občanských průkazů by se pak problémovým jedincům zabránilo v opětovném vstupu na stadion. V zahraničí tenhle systém funguje a já si v posledních letech třeba v Anglii nebo Německu nevybavuji jediný případ nějakého výtržnictví. Stačil by jeden incident a chuligán by se už na stadion nepodíval.

 

 

 

 

 

Miroslav Mareš. Autor: Robert Švanda

 Miroslav Mareš, 39 let, politolog, Brno

Ohledně návratu policie na stadiony si nejsem zcela jistý. Zajištění bezpečnosti je primárně záležitostí klubů, a proto by se měla policie vrátit pouze za jejich spoluúčasti. Pokud si pořádek zajistit nedokáží, budou hrát bez diváků nebo musí zlepšit svoji bezpečnostní službu, na kterou doposud nedávají mnoho prostředků.

Fotbal je soukromá záležitost, a proto za ni musí zodpovídat provozovatel. Vidím totiž jako problematické, pokud má stát platit zajištění bezpečnosti na soukromé akci. Dokážu si tedy představit i policejní či státní nařízení, která omezí hraní před diváky, aby donutila kluby v tomto směru něco konat. 

Policie by měla spíše sledovat, na kolik jsou chuligáni organizovaní, případně pak aplikovat postupy proti organizovanému zločinu. Měla by také využívat stávající normy práva a pokusit se debatovat o tom, jak lépe je využívat.

 

 

 

Adam Hurta. Autor: Robert Švanda

Adam Hurta, 23 let, IT technik, Brno

Líbí se mi návrh na znovuzavedení spolupráce mezi fotbalovou asociací a policií, která by byla přítomná na stadionech. Navíc by na stadionech byli pořadatelé, kteří by identifikovali strůjce nepokojů. Případně by se mohl zavést kamerový systém k posílení bezpečnosti. Problémoví chuligáni by pak byli potrestaní zákazem vstupu na stadion. V době zápasu svého týmu by se museli hlásit na policejní stanici, jako je tomu v Anglii.  Byla by k tomu ale nejspíš nutná i ochota politiků změnit stávající zákony.

Nápad na zavedení registračních karet pro všechny fanoušky se mi moc nelíbí. Nevím, jak by jejich kontrolu pořadatelská služba zvládala a především u turniketů by mohly vznikat dlouhé fronty nespokojených diváků.

 

 

 

Jakub Šiman. Autor: Robert Švanda

 

 

Jakub Šiman, 21 let, student, Kraslice

Šel bych cestou německé Bundesligy či anglické Premier League. Zavedl bych vstupenky na občanské průkazy a zvýšil počet kamer na stadionech, aby byla pokrytá všechna sedadla a chuligáni mohli být vždy dohledáni. Při nevhodném chování bych viníky tvrdě trestal pokutami a například i doživotním zákazem vstupu na stadiony. Pokud se fotbaloví chuligáni přesunou mimo stadiony, měla by se tam o ně postarat už policie.

 

 

 

 


Klíčová slova: sport, fotbal, fanoušci, chuligáni

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.