14.12.2013 10:50


Fanoušci rozhlasu mají šanci. Český rozhlas spouští další ročník elévského programu

Autor: Petr Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Natočit reportáž, zlepšit svůj hlasový projev nebo sestříhat anketu se mohou naučit všichni, kteří si pošlou přihlášku do elévského programu Českého rozhlasu a uspějí v přijímacím řízení. Tvůrčí skupina elévů, jak se výukový program pro všechny zájemce o rozhlasovou žurnalistiku jmenuje, se příští rok v lednu otevírá už poněkolikáté.

Náplní programu je i natáčení rozhlasových příspěvků v terénu. (Foto: Petr Boháč)Praha - Na úspěšné žadatele čekají kromě praktických cvičení i teoretické hodiny o rozhlasových žánrech a historii samotného vysílání české veřejnoprávní stanice. „Každou přednášku nebo seminář vedou rozhlasoví odborníci. Většinou jsou to dlouholetí zaměstnanci s velkými zkušenostmi. Třeba Jitka Borkovcová je v rozhlasu už sedmapadesát let. Elévy učí stříhat a namlouvat rozhlasové příspěvky,“ přiblížil běžnou výuku vedoucí elévského programu, Tomáš Zikmund.

Délka výuky je individuální a závisí hlavně na časových možnostech každého účastníka. Výsledkem snažení by měla být praxe v některé z veřejnoprávních stanic. Po ní může následovat nabídka dlouhodobé externí spolupráce a dokonce i stálého zaměstnání. „Do programu jsem šla s velkým nadšením a odhodláním. Chtěla jsem si vyzkoušet rozhlasovou práci a porovnat ji s televizní a psanou žurnalistikou. Úvodní semináře byly naučné a zábavné. Ocenila jsem i hlasovou výuku, která byla na profesionální úrovni, ale lektoři byli zároveň velmi přátelští,“ popsala své pocity absolventka programu Anna Racková.

Tato studentka magisterského oboru Mediální studia a žurnalistika na brněnské Fakultě sociálních studií našla na elévském programu Českého rozhlasu i negativa. Vadila ji skladba seminářů, která neodrážela rozdílné zájmy účastníků. „Někoho zajímalo zpravodajství a dalšího dokumenty, všichni se ale museli zabývat tím stejným. Oproti mým očekáváním se bylo těžší někam posunout, přechod od natáčení anket k něčemu atraktivnějšímu byl zbytečně dlouhý a složitý. Ovšem musím říct, že je to individuální, protože známá, která elévy prošla se mnou, už dělá na Radiožurnálu,“ dodala k výhodám a nevýhodám programu Racková.

Český rozhlas si pro studenty vysokých škol připravil elévský program. Ilustrační fotografie (foto: Petr Boháč)

Zájemce o rozhlasovou praxi čeká několikakolové výběrové řízení, ve kterém se testuje celá škála jejich schopností. „První podmínkou je studium na vysoké škole. O výběru vhodných uchazečů rozhoduje komise, kterou z větší části tvoří naši lektoři. Zájemci posílají motivační dopis a hodnotí se kvalita jejich hlasového projevu. Testuje se i schopnost jejich sebeprezentace a důležitý je osobní rozhovor se zájemcem, při kterém si obě strany vyjasní, co od programu vlastně očekávají,“ vysvětlil podmínky výběrového řízení Zikmund.

Studentka prvního ročníku žurnalistiky Veronika Kovářová poměrně náročná kritéria pro přijetí do programu chápe. „Myslím, že to odpovídá tomu, jaké příležitosti studentům nabízejí. Asi bych neměla problémy s pohovorem, ale z hlasové zkoušky bych měla strach. Akorát mě mrzí, že je to jenom v Praze, jinak to považuji za skvělou příležitost pro studenty, jak získat praxi v oboru,“ řekla Kovářová.

Výběrová řízení pro nový ročník do Tvůrčí skupiny elévů začínají příští rok v lednu. V prvním kole zájemci posílají stručný životopis a motivační dopis. Uzávěrka přihlášek končí jednatřicátého prosince. Podrobné informace o elévském programu nabízí Český rozhlas na svých internetových stránkách.

Klíčová slova: elév, český rozhlas

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.