07.03.2019 13:11


Fanouškům nanosvěta odstartoval festival Dny elektronové mikroskopie

Autor: Tereza Ryšanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šestiminutové promítání plné zvětšených parazitů, bakterií, plísně nebo hmyzích křídel. I tyto záběry viděli návštěvníci středečního videomappingu, kterým začal pětidenní festival Dny elektronové mikroskopie. Pořadatelé akce dále připravili exkurze a přednášky, konající se od čtvrtka do neděle ve vědeckých ústavech a firmách po celém Brně.

Autor: Tereza Ryšanová

Brno – Třetí ročník festivalu Dny elektronové mikroskopie započal poněkud netradičně. Lidé letos poprvé zhlédli videomapping probíhající večer od půl sedmé do devíti na budově Nové radnice na Dominikánském náměstí. Organizátoři akce takto chtějí tento obor přiblížit veřejnosti.

Celá projekce trvala šest minut. Přihlížející sledovali nejen zvětšené záběry můry, pylu, komára či nervové soustavy, ale i historii elektronového mikroskopu, jeho funkci či použití. Většinu těchto přístrojů vyrábějí brněnské firmy, které produkují až třicet procent všech elektronových mikroskopů na světě. „Překvapuje mě, jak málo se o tom mezi veřejností ví. Naším cílem je tento obor zpopularizovat, ukázat vývoj přístrojů i jejich využití,“ řekl náměstek primátorky Brna Tomáš Koláčný.

Většině návštěvníků se videomapping líbil. „Zaujalo mě sladění projekce s budovou. Občas to byly docela halucinace, ale jinak super," komentoval akci student informatiky Jan Seriš. Mnoho lidí překvapilo i samotné místo projekce. „Čekala jsem větší prostor nebo nějakou jednolitou strukturu. Ovšem spojení videa s architektonickými prvky budovy se mi líbilo. Zvažuji, že půjdu ještě na nějakou zítřejší akci," řekla veterinářka Vendula Kalocsányiová.

Někteří nadšenci navštívili také Křížovou chodbu na radnici. Pro ně si pořadatelé připravili kromě krátkého informačního videa i čtyři stanoviště, u kterých plnili děti i dospělí tematické šifry, řešili křížovky nebo pozorovali další mikroskopické snímky. Lidé se o festival zajímají čím dál více. „Spolu s akcemi pro širokou veřejnost cílíme také na středoškoláky, pro které jsme připravili speciální program," uvedla spoluorganizátorka akce Lucie Mezníková.

Součástí pětidenního programu jsou i přednášky či exkurze odehrávající se například na brněnské hvězdárně, ve výzkumných laboratořích vědeckého centra CEITEC nebo v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd.

Klíčová slova: videomapping, radnice, dny elektronové mikroskopie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.