19.05.2020 00:26


Farmářské trhy v rouškách. Na brněnskou Malou Ameriku se vrátil život

Autor: Sára Jeschkeová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Farmářské trhy spadají do první vlny koronavirového uvolňování. Organizátoři je tak znovu pořádají už od 20. dubna. I po více než měsíci na nich ale přetrvávají omezení. Platilo to i pro víkendovou akci v brněnské Malé Americe.

Život v Brně se vrací do normálu. Foto: Sára Jeschkeová

Brno - Slunečné odpoledne třetí květnové soboty je pro farmářské trhy jako stvořené. Industriální areál brněnské Malé Ameriky, kde se v normálním režimu konají i další gastronomické akce, není plný. Přesto tu prochází a okukuje stánky několik desítek návštěvníků. Dnešní farmářské trhy jsou kvůli koronavirovým omezením po dlouhé době první akce po pandemii. Návštěvníci si u více než dvaceti stánků mohou koupit nejrůznější farmářské potraviny - třeba čerstvá rajčata, víno, zákusky, ale i hotová jídla.

Pořadatelé i stánkaři trhů však musí respektovat řadu omezení. „Kvůli dvoumetrovým rozestupům zde můžeme mít jenom omezený počet prodejců,“ vysvětluje pořadatelka Veronika Hvízdalová. Kromě rozestupů a roušek musí organizátoři i prodejci navíc dodržet další pravidla. Stánkaři nemohou dávat návštěvníkům ochutnávky. V celém areálu se nesmí konzumovat jídlo, u stánků nebo před vstupem jsou pro návštěvníky nachystané dezinfekce a jednorázové rukavice.

Pro některé prodejce to je po dlouhé době první akce, kde mohou prodávat své zboží jinak než přes e-shop. „Už mi chyběli lidi. Je to příjemný rozjezd po dlouhé pauze,“ říká Eva Sloupenská ze stánku Worm Up, kde mohou návštěvníci koupit křupavé červíky. Dodává, že je festival o něco pomalejší a zákazníci opatrnější než normálně. S tím souhlasí i Anna Křižáková z Pekařství Křižák. „Je to takové víc zklidněné. Někteří zákazníci dodržují rozestupy, někteří to moc nehrotí,“ přidává postřeh.

Stánkaři jsou ale i tak rádi, že se trhů mohou zúčastnit. „Je to tu skvělé, i přes ta opatření, co se musí dodržovat. Stavilo se za námi hodně pozitivně naladěných návštěvníků,“ hodnotí akci Adéla Hačundová z cukrářství Martinák.

Nevadí jim ani to, že nepřišlo tolik lidí jako jindy. „Lidí je míň, ale pořád se něco dělo a počasí bylo na jedničku,“ popisuje Jan Němeček z Pubu u dvou přátel. Zmiňuje ale i drobné nepříjemnosti, které plynou z koronavirových opatření. Na akci například nesmějí být pro návštěvníky umístěné mobilní toalety, což je zvláště nepříjemné pro ženy.

Téma karantény a koronaviru je i zde pořád všudypřítomné, ale na lidech je vidět, že se situace pomalu uvolňuje. Zdá se, že se lidé znovu setkávají s přáteli, s kterými se dlouho neviděli a povídají si o tom, co se stalo za dlouhou dobu odloučení „První roušky jsme si taky museli ušít, další jsme od někoho dostali, najednou se objevily a byly všude. Co vám budu povídat, manžel jich ale už několik ztratil. Naštěstí už se celá situace lepší,“ líčí žena svým kamarádům, zatímco společně posedávají v areálu. Roušky nemají na obličeji, ale připravené k nasazení jim visí na krku. „Hodně se to s těmi uvolněními zlepšilo. Největší krize opadla," souhlasí s ní muž, ale dál se pak společně baví o něčem jiném.

Okolo páté hodiny se stánky pomalu začínají balit, stánkaři si pomáhají a občas spolu něco prohodí. Zdá se, že se Brno pomalu vrací do normálu.

Klíčová slova: koronavirus farmářské trhy brno akce jídlo roušky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.