05.04.2013 22:10


Festival Encounter nabídne inscenace exotických divadelních škol

Autor: Michal Majnuš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Třiadvacátý ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se zaměří na kontrasty. Po dobu pěti dní vystoupí na pěti brněnských scénách třináct divadelních škol z celého světa.

Brno – Janáčkova akademie múzických umění uspořádá již po třiadvacáté Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Festival oficiálně odstartuje v úterý 16. dubna v Divadle na Orlí. Na pěti brněnských divadelních scénách budou moci diváci sledovat výkony českých i zahraničních studentů až do soboty 20. dubna.

„Co se týká zahraniční aktivity fakulty je Encounter naše vlajková loď,“ řekl děkan pořádající Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění Zbyněk Srba. Kromě ní a pražské Divadelní akademie múzických umění představí na festivalu své inscenace jedenáct zahraničních škol z Bulharska, Číny, Jihoafrické republiky, Kazachstánu, Mexika, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Švýcarska a dvě školy z Polska. „Často nemůžeme kvůli financím vyjet do světa, proto musíme svět přivést k nám,“ dodala s nadsázkou proděkanka pro zahraniční vztahy Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění Blanka Chládková.

Letošní ročník festivalu se tematicky zaměří na fenomén kontrastů. „Na Encounter zamíří školy z celého světa, což samo o sobě přinese bezpočet kontrastů. Tím nejdůležitějším z nich se letos stane vztah mezi zákulisím a jevištěm,“ uvedla zástupkyně režie a dramaturgie festivalu Zuzana Patráková. Divákům se tak naskytne příležitost podívat se za oponu Divadla na Orlí nebo zjistit, jak pracují v zákulisí soubory ze zahraničí.  

Právě v konfrontaci různých přístupů k divadlu vidí největší klad festivalu režisér a jedna z jeho hlavních tváří Arnošt Goldflam. „Školy z celého světa si mohou vzájemně porovnávat kladné a záporné věci. Proto není důležité, jestli jsou představení krásná, ale spíš jestli jsou různorodá,“ řekl režisér. Podle něj takové srovnání zajistí vývoj českého divadla do budoucna. „Festival tady musí být i potom, co na sobě budu mít dřevěné pyžamo,“ prohlásil s úsměvem.

Mimo hlavní inscenace nabídne festival doprovodný program. Domácí studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění představí na půdě vlastní fakulty a na mobilním jevišti před Divadlem na Orlí offprogramová představení. Každé ráno se diváci mohou těšit na diskuze o festivalovém dění formou společné snídaně. Na brněnských ulicích předvedou studenti Ateliéru klaunské scénické a filmové tvorby pouliční divadlo. Zájemci budou moci navštívit workshop pohybového jazzového tance či přednášku o dramatice v zemích Visegradské čtyřky. Pořadatelé si dali za cíl ukázat zahraničním kolegům mimo jiné český folklór na tzv. Encounter Nights. Ve středu 17. dubna se pak uskuteční největší Meeting Point Party v klubu Fléda.

Představení se budou hrát vedle zmíněného Divadla na Orlí také v Divadelním studiu Marta, v Divadle Husa na provázku, v Divadle U Stolu a HaDivadle.  Vstupenky na inscenace i na doprovodná představení budou v prodeji od 15. dubna ve festivalovém infocentru v budově Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Kompletní program a další informace o festivalu naleznete ZDE.

 

Více o divadelním dění v dubnu si můžete přečíst zde.

 

Náhledové foto: Janáčkova akademie múzických umění

Klíčová slova: Festival Encounter, Janáčkova akademie múzických umění, divadlo, Arnošt Goldflam

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.