27.05.2019 20:31


Festival Meeting Brno letos zahájí výstava Brno osvobozené!?

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Desítky diskusí, výstav, divadelních a tanečních představení nebo autorských čtení nabídne letošní ročník festivalu Meeting Brno. Začne poslední květnovou středu a hlavním tématem bude hodnota svobody v době komunismu i dnes. Ve stejný den organizátoři zahájí také výstavu Brno osvobozené!?, kterou budou zájemci moci navštívit po celou dobu festivalu.

Brno – Ve středu 29. května začne festival Meeting Brno. Zahájí ho vernisáž multimediální výstavy o pamětnících komunistické totality Brno osvobozené!?, kterou zájemci uvidí na Moravském náměstí a v brněnském podzemí. „Výstava je rámovaná roky 1945 a 1989. Zazní na ní výpovědi pamětníků komunistické totality a archivní historické materiály,“ řekl David Butula, ředitel brněnské pobočky Paměť národa, která akci pořádá.

Festival se při příležitosti třicetiletého výročí od sametové revoluce bude věnovat hlavně hodnotě svobody a nese podtitul teď když máme, co jsme chtěli. „Snažili jsme se popsat, jestli se představy, které tehdy společnost při boji o svobodu měla, naplnily,“ vysvětlil ředitel festivalu Petr Kalousek. Pomocí výstav, diskuzí, letních kin, autorských čtení a jiných akcí festival připomene boj za svobodu před rokem 1989 a nabídne zamyšlení nad odpovědností ve vlastním státě. „V ulicích města připravujeme také divadelní představení vycházející z projevu Václava Havla v Oslu nebo taneční performance připomínající události srpna roku 1969,“ dodal Kalousek o programu festivalu, který potrvá do neděle 9. června.

Výraznou část festivalu organizátoři věnovali období před rokem 1989. K tématu připravili několik událostí ve Schrott Gallery, centru dnešní undergroundové kultury. V galerii bude kromě výstavy také  diskuze na téma Rakousko a československý disent. „Zúčastní se například Karel Schwarzenberg nebo rakouský diplomat Emil Brix,“ uvedla programová ředitelka festivalu Blanka Návratová.

Ve středu 29. května začne také výstava Brno osvobozené?!, kterou připravilo jihomoravské cetrum Paměť národa. Na Moravském náměstí uvidí zájemci panely s medailony a fotografiemi pamětníků, v podzemí pod památníkem Rudoarmějce pak multimediální projekci. „V prostorách bývalé přečerpávací stanice bude pro návštěvníky připravená audiovizuální projekce s výpověďmi pamětníků. To dává v kombinaci s historickými archivními záznamy obraz o období totality v letech 1945 až 1989,“ dodal Butula. Výstavy se zájemci mohou zúčastnit až do 28. června.

Klíčová slova: Meeting Brno, Brno Osvobozené!?, Paměť národa, festival, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.