11.03.2019 20:43


Festival ProTibet vzpomíná na čínskou okupaci Tibetu

Autor: Karolína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Festival ProTibet nabídl ve veselském kině Morava v neděli večer zájemcům dokumenty či výstavu fotek tibetské kultury. Akce, jež vyjadřují solidaritu s tibetským lidem, se šíří i do dalších měst všude po Česku.

Autor: Karolína Tomečková

Veselí nad Moravou – Násilně potlačené povstání Tibeťanů ve Lhase si mohli návštěvníci kina Morava ve Veselí nad Moravou připomenout v neděli večer. Celá akce pod názvem Festival ProTibet se konala za účelem vyjádření morální podpory Tibeťanům, kteří se vlivem čínské okupace ocitli v nesvobodné zemi či utekli do exilu. Při té příležitosti na Městském úřadě Veselí nad Moravou zavlála také tibetská vlajka. Zájemci si mohli prohlédnout výstavu fotografií s tibetskou tematikou či se zúčastnit promítání několika dokumentárních snímků.

Právě letošní ročník je specifický tím, že se koná přesně šedesát let od povstání, při němž přišlo o život více než osmdesát tisíc Tibeťanů. Vyostření tehdejšího politického konfliktu přinutilo k emigraci i nejvyššího duchovního vůdce dalajlamu. ,,Je to celorepubliková iniciativa, která je takovou upomínkou na sociální náladu, která v Tibetu nyní převládá. Je dobré rozšiřovat obecné povědomí o Tibetu, což je téma, které není v české společnosti až tak akcentované," uvedl pořadatel Michal Blažíček.

Některé z promítnutých snímků se snažily nastínit zavedení cenzury čínskou vládou či perzekuci nevyhovujících tibetských občanů. ,,Je to až skoro scifi, jestli se tohle vážně děje, tak je to děsivé. O Tibetu moc nevím, slyšel jsem jen, že jsou práva Tibeťanů potlačována. Ale nečekal jsem, že je tam ta situace až tak špatná," přiznal jeden z diváků Jakub Němeček. Jiný ze snímků nahlíží z ptačí perspektivy na drancování tibetské krajiny za účelem těžby vzácných nerostů. O česko-tibetských vztazích pak stručně pojednává audiovizuální rozhovor s nynějším tibetským exilovým premiérem Lobsangem Sangayem. I přes dobrovolné vstupné se akce však netěšila velkému zájmu místních.

Další solidární akce se uskuteční napříč celou republikou. Sedmnáctého až osmnáctého března se zapojí i Brno, které kromě promítání dokumentů nabídne také přednášku na téma Jak fungují projekty na podporu tibetských komunit. Výtěžek letošního ročníku poputuje na tibetské seniory prostřednictvím nadace The Dalailama Trust. Festival každoročně pořádá nezisková organizace MOST ProTibet, jež se dlouhodobě angažuje ve prospěch tibetských dětí, seniorů, buddhistických mnišek a mnichů.

Klíčová slova: Tibet, Festival ProTibet, #NEokupaci, Veselí nad Moravou

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.