10.03.2019 09:42


Festival sci-fi filmů zaujme milovníky žánru, fandy technologií i absolutní laiky

Autor: Dalibor Máslo | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Komedie, dramata, thrillery i anime, to vše pod záštitou žánru sci-fi. Šestý ročník festivalu Future Gate přináší filmová díla i přednášky odborníků do čtyř českých měst. Jeho letošní motto „Svět není hračka“ poukazuje na ekologickou udržitelnost, a to jak z filmového, tak z vědeckého pohledu. Vybrané snímky mají dle organizátorů nejen pobavit, ale i přimět diváky k hlubšímu zamyšlení.

Návštěvníci festivalu sledují jeden z filmů v sálu brněnské hvězdárny.

Brno – Festival sci-fi filmů Future Gate letos probíhá v Brně od úterý do nedělního večera. Přímo tak navazuje na svoji pražskou část, která začala o deset dnů dříve. Vybrané snímky zahrnují odlišné žánry a způsoby zpracování, stejně jako rozdílná témata, která rozvíjejí. Dle organizátorů je hlavním účelem festivalu přiblížit fenomén sci-fi české veřejnosti prostřednictvím projekcí, přednášek a výstav tematických kulis.

Organizátoři se snaží, aby byly filmy vybírané pro festival vždy něčím zajímavé a odlišné. „Letos jsme si za ústřední téma vybrali přírodu a svět. Nesnažíme se lidi přímo kárat, spíše jen poukázat na některé konkrétní problémy,“ komentoval organizátor Filip Schauer. Dle něj bylo cílem festivalu předvést nejen filmy ikonické, ale i ty méně známé, se sociálním či psychologickým přesahem. „I proto zde máme opět krátké, autorské filmy. To je něco neznámého, co můžeme návštěvníkům představit,“ dodal k sérii krátkometrážních filmů.

Diváci mohli většinu snímků shlédnout v jejich originálním znění s titulky. „Jednak to dodává na autentičnosti a umocňuje to prožitek z filmu, jednak je to i pocta tvůrcům,“ domnívá se odborník na sci-fi a anime Jan Horgoš. Jeho přednáška navázala na páteční promítání japonského filmu Kovboj Bebop. „Pro filmy je obecně důležitý jejich hudební podkres, ale u tohoto to jde obzvláště znát,“ říká Horgoš. I z toho důvodu je festival zakončen vystoupením Pražského filmového orchestru.

Vedle milovníků sci-fi a filmové hudby cílí festival i na fanoušky technologií a vědy. Ty dle Shauera může mimo jiné přilákat promítání dokumentů či odborné přednášky. „Sci-fi filmy nám mají představit možnou realitu budoucnosti. Z technického hlediska skutečně mohou být reálné, pokud ovšem uplyne dostatek času,“ reagoval Dušan Majer, odborník na kosmonautiku a vesmírný výzkum. 

Hlavní předností programu jsou pak dle Schauera především zahraniční hosté. Ti ale zpravidla vystupují pouze v pražské části festivalu. „Letos jsme v Praze měli třeba Normana Lovetta ze seriálu Červený trpaslík. Přiletěl k nám na pár dní a pak zase musel zpět, s tím se nedalo nic dělat,“ vysvětlil Schauer. Brněnští diváci se tedy spokojili s maratonem první série zmíněného seriálu. Další promítání již tvoří čistě filmová díla, například drama Prospektor či komediální Zlouni z vesmíru.

Festival Future Gate se po prvních dnech v kině Art přesunul do brněnské hvězdárny. Tam dnes v osmnáct hodin vystoupí Pražský filmový orchestr a zakončí tak brněnskou část festivalu. Organizátoři pak zamíří se svým programem do Plzně a Šumperku, kde s obdobnými projekcemi zůstanou až do příští neděle.

Klíčová slova: Film, sci-fi, festival, hvězdárna, Future Gate

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.