03.04.2016 17:07


Festival Tanec a handicap roztančil scénu Divadla na Orlí

Autor: Eliška Srncová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jak sloučit handicap s tancem ukázala pětice tanečních souborů na festivalu pohybového divadla a výrazového tance Tanec a handicap. Tématem letošního ročníku byla dualita. Celkově jde už o čtvrtý ročník tohoto festivalu. V Česku je tento projekt zatím ojedinělý. Festivalu se zúčastnili i hosté ze Slovenska, herci z Divadla z Pasáže.

Autor: Eliška Srncová

Brno – Pět tanečních souborů předvedlo své vlastní pojetí duality včera na festivalu Tanec a handicap v Divadle na Orlí v Brně. Spojení slov tanec a handicap může na první pohled působit jako protimluv, představení Dualita ale tento předpoklad zcela vyvrací. S myšlenkou setkání tanečních souborů, jejichž členy jsou i handicapovaní tanečníci, přišla v roce 2009 Jitka Semotamová, o rok později už soubory společně pracovaly na prvním představení s názvem Čtvero. Projekt Tanec a handicap mohli diváci letos navštívit počtvrté. „Festival pořádáme každé dva roky, vždy s novým tématem. Jedním představením ale nekončíme, v průběhu roku organizujeme reprízy v různých dalších městech, například teď se chystáme do Jablonce,” sdělila organizátorka Lenka Skaunicová.

První taneční vystoupení. Foto: Eliška Srncová

V současnosti jde o jediný taneční festival v Česku, na kterém se schází soubory s handicapovanými členy. „Tančit jsem začala před rokem a půl, trénujeme jednou týdně dvě hodiny. Je to náročné, ale jsme jako rodina a dělám to ráda, takže si čas vždycky najdu. Před vystoupením jsem pokaždé nervózní, na jevišti ze mě ale tréma spadne. Vím, že ostatní jsou tam se mnou,” svěřila se jedna z tanečnic Dominika Miková. Tanečním vystoupením předcházelo divadlo s názvem Na Paši v provedení herců ze slovenského Divadla z Pasáže, které jako jediné na Slovensku pracuje s mentálně postiženými lidmi. Součástí festivalu byly i taneční workshopy Medzi pohybom a slovom a Uvolni se do tance. Téma příštího ročníku ještě není známé, ale organizátoři doufají i v účast zahraničních hostů a další rozvíjení celého projektu. 


Klíčová slova: handicap, Tanec a handicap, Divadlo na Orlí, festival, Divadlo z Pasáže

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.