10.05.2020 17:43


Festivaly zažívají krizi. Organizátoři chtějí pomoc vlády a jasná pravidla

Autor: Sára Jeschkeová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tisícové a mezinárodní festivaly zakázala vláda poslední dubnový den. O ostatních letních akcích by měla podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka rozhodnout po tom, co vyhodnotí účinnost dosavadních opatření zavedených kvůli koronaviru.

Velké festivaly si Češi letos neužijí. Foto: Pixabay

Praha – Letní měsíce si spoustu Čechů nedokáže bez hudebních festivalů představit. Některé akce však organizátoři letos zrušili a přesunuli na příští rok. Pořádání větších festivalů zakázala vláda koncem dubna. Menší akce zatím vyčkávají na závazný verdikt. „Je to krize pro celé odvětví kreativního průmyslu,“ míní ředitel festivalu Rock for People Michal Thomes.

Královéhradecký Rock for People je jedním z velkých festivalů, které se letos neuskuteční. Podle Thomese by měla pořadatelům za současné situace pomoci vláda. „Nejen náš festival dělá dlouhodobě na poli kultury státu velkou službu a významně přispívá do státní kasy. Teď je pravá chvíle pro pomoc ve formě alespoň částečné kompenzace škod, aby festivalový sektor kultury nelehkou situaci zvládl,“ uvedl ředitel festivalu Rock for People.

Zatímco u velkých festivalů je jasné, že neproběhnou, u těch menších organizátoři stále doufají. Pořadatel festivalu Beseda u Bigbítu Pavel Uretšlégr proto iniciuje výzvu malých festivalů, ve které chtějí po ministru zdravotnictví a kultury co nejrychlejší řešení s jasnými pravidly. „Jak to bude s Besedou, kde máme bezmála dva tisíce platících návštěvníků, není vůbec jasné. Proto jsme vydali naše stanovisko. Šance, že by se Beseda mohla uskutečnit, stále existuje, jen potřebujeme vědět jasná pravidla a termíny,“ vysvětluje Uretšlégr. Dodává, že není možné připravovat festival bez jasných informací, nejpozději do patnáctého května se musí vedení definitivně rozhodnout, jak s letní akcí naloží.

Rušení festivalů se dotýká i návštěvníků. Jedním z nich je Markéta Nesrstová, která v létě plánovala navštívit dva festivaly. „Měli jsme s přítelem jet na Zámostí v Třebíči, který ale poměrně brzy zrušili. Naopak organizátoři Festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích prohlásili, že stále doufají v uskutečnění programu. Až tenhle týden oznámili, že se ruší, s čímž jsem už stejně počítala. Je mi to líto, oba festivaly pro mě mají specifickou atmosféru,“ popisuje Nesrstová. Dodává ale, že pokud udělá boskovický festival náhradní program, který pořadatelé předběžně avizují na konec srpna, ráda se ho zúčastní.

Vláda schválila návrh ministra kultury Zaorálka. Organizátoři festivalů tak budou mít možnost návštěvníkům lístky nevracet a poskytnout jim akci v jiném termínu. Některé festivaly také vyzvaly návštěvníky, aby je v nelehkých časech finančně podpořili. Například Rock for People nabídl zájemcům, že si mohou koupit symbolickou Vstupenku na nic v libovolné hodnotě. Třebíčské Zámostí bude prodávat trička s nápisem 2020 Jediný ročník, který stál za nic.

Klíčová slova: festivaly, léto, koronavirus, kultura, akce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.