12.10.2019 19:54


Film Staříci není pro každého, nese však důležité myšlenky

Autor: Jakub Podešva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Do kin vstupuje drama Staříci. Režiséři Martin Dušek a Ondřej Provazník v něm jednoduchou formou kladou podstatné otázky týkající se spravedlnosti, stáří či stavu české společnosti. Díky skromnějšímu pojetí se jim to daří.

Jiří Schmitzer v roli válečného veterána Vlastimila Reinera vyniká.

Snímek inspirovaný skutečnou událostí sleduje příběh dvou válečných veteránů ztvárněných Jiřím Schmitzerem a Ladislavem Mrkvičkou, kteří se rozhodnou zavraždit bývalého komunistického prokurátora Václava Mráze. Právě otázka spravedlivé pomsty je ústředním tématem snímku. „Odpověď ale nedostanete, ani já sám ji nevím,“ řekl Jiří Schmitzer.

Tvůrci Martin Dušek a Ondřej Provazník pro tuto velkou otázku umně volí skromnou formu. Diváci ve filmu nenajdou líbivé obrazy, hudbu či akční záběry. Místo nich snímek nabízí pomalé tempo, realistické pohledy a rozvážné promluvy. Osloví tak pouze specifickou skupinu diváků. „Chtěli jsme hlavně ponouknout diváky k zamyšlení,“ vysvětlil režisér Martin Dušek.

Forma filmu je ale i jeho největším nepřítelem. Necelá hodina a půl nenabízí dostatečný prostor pro zodpovězení všech otázek a dostatečnému rozvinutí charakterů postav. I přesto ale postavy působí uvěřitelně, především Schmitzer na plátně exceluje. „Roli nemohoucího člověka zahrál velmi přesvědčivě,“ sdělila své dojmy divačka Věra Rudovecká.

Jakkoliv nemohoucnost ústředních postav vyvolává komické situace, o komedii se v žádném případě nejedná. Atmosféra postupně zvážňuje a umocňuje tak poselství snímku. Ačkoliv jde o první celovečerní filmový počin obou tvůrců, zkušeně stupňují napětí až do dramatického finále, které diváky nutí přemýšlet o nadnesených tématech i po závěrečných titulcích.

Ve výsledku jsou Staříci rozhodně hodnotným filmem. Tvůrci na něm pracovali šest let. Inspirovali se skutečným příběhem válečného veterána Pravomila Raichla, který v roce 2002 plánoval zavraždit bývalého komunistického prokurátora Karla Vaše. Premiéru měl snímek na letošním karlovarském filmovém festivalu a do českých kin vstupuje ve čtvrtek 17. října.

Trailer k filmu najdete zde.

Klíčová slova: Staříci, Schmitzer, Mrkvička, film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.