06.12.2010 10:36


Finančních poradců přibývá, jejich kritiků také

Autor: Anna Racková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Finanční poradci poskytují svoje služby pod záštitou nejrůznějších firem. V současnosti je to jedna z nejčastěji nabízených profesí, na uchazeče nejsou kladeny nijak specifické požadavky a finanční ohodnocení tohoto povolání převyšuje průměrnou mzdu. Mnoho mladých lidí se dnes vydává na dráhu finančního poradce, mezi nimi i dvacetiletý Tervel Šopov z Prahy.

PRAHA - „O firmě OVB Allfinanz jsem se dozvěděl jako většina jejích zaměstnanců od kamaráda. Do té doby jsem o existenci takové firmy neměl tušení. Po prvním školení jsem si říkal, že to vyzkouším jako brigádu na pár měsíců,“ začíná své vyprávění Šopov. Z brigády se ale postupně stala dlouhodobá práce, kterou vykonává už dva roky, z toho rok na plný úvazek jako vedoucí. Pod sebou má vlastní skupinu podřízených a jeho tým sídlí na vlastní adrese odděleně od centrály společnosti.Tervel ŠopovOVB je jedna z nejstabilnějších společností na českém trhu, zároveň patří mezi nejznámější společnosti specializující se na finanční poradenství. Těchto firem s celostátní působností existuje mnohem více, mezi další známé se řadí například Partners, AWD nebo Broker Consulting. Firmy si zakládají na osobním přístupu ke klientům a na komplexnosti pojetí jeho finanční situace. Zjednají mu tedy například pojistku, hypotéku a stavební spoření. Takové dokumenty mohou vzniknout buď úplně nové, nebo jako obnova těch předešlých, které byly pro klienta nevýhodné.

Ideálními adepty na tuto pozici jsou obvykle komunikativní extrovertní lidé. Tervel Šopov přibližuje současnou situaci: „Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli probíhá příprava na důchodovou reformu, kdy každý občan bude potřebovat odbornou pomoc, je nábor nových poradců poměrně velký.“  Není to ale tak, že je přijat každý uchazeč. „Naše školení jsou v podstatě substitucí výběrových řízení,“ upřesňuje Šopov. Podle jeho názoru pramení velký zájem o služby, které jeho firma nabízí, z nízké finanční gramotnosti občanů České republiky. „Svou prací jsem podle mě prospěšný. Vidím jako velký problém například fakt, že finanční problematika není v povinných osnovách všeobecného středoškolského vzdělání,“doplňuje. Ještě dodává, že například starší lidé, kteří nemají možnost zjistit si všechny potřebné informace na internetu, odbornou radu velmi potřebují.

Naopak Jakub Freiwald, student Masarykovy univerzity, s prací pro OVB skončil po necelém půlroce. „Bral jsem to jako dobrou pracovní příležitost a přivýdělek, který budu moct provozovat v souladu se školou,“ vypráví Freiwald. „Začátky byly paradoxně docela fajn, vedlo mě kupředu nadšení a asi i vidina velkých peněz,“ přiznává Freiwald.  „Díky mé dynamické povaze mi vadilo, že jsem musel zdlouhavě všechno domlouvat, pravidelně někam docházet, stále někomu telefonovat a nakonec i plnit předepsané limity,“ pokračuje.

Profese finančního poradce nevyžaduje žádné speciální schopnosti. „Práce je ze všeho nejvíc o kontaktu s lidmi, takže člověk musí být komunikativní a do určité míry sebevědomý. Úspěch je podmíněn tím, co člověk dokáže, takže podle mě každý potřebuje ještě ohromně silnou vůli a jakýsi vnitřní motivační tlak,“ popisuje Šopov. Díky těmto minimálním vstupním požadavkům se ale nepředpokládá, že kdo pracuje jako finanční poradce, je automaticky finančním odborníkem. „V první fázi je člověk v podstatě pouze takovým zprostředkovatelem informací. Ze začátku spolupracovníci dělají především analýzy, jejichž úkolem je zjistit finanční potřeby klienta,“ přibližuje Šopov. Odborníkem se podle jeho slov stává poradce až velmi dlouhou praxí. „I finančně vzdělaný člověk by musel projít naším školením,“ dodává Šopov. „Absolvovali jsme pár rádoby školení, což byl ale spíše trénink na vymývání mozků nám i klientům. Svoje faktické znalosti jsem v praxi často považoval za větší a hodnotnější, než poučky mých nadřízených,“ tvrdí naopak Freiwald.


Práce finančního poradce nemá ale jen příznivce, naopak se najde velké množství jejích kritiků. „Před pár lety dal jeden můj známý své poradkyni mé číslo. Byla to taková mladá energická slečna, která mě opakovaně kontaktovala a přesvědčila k setkání,“ popisuje podnikatel Petr Ostrčil. „Nutila mi nějaké pojištění, o které jsem nestál a tak jsem odmítl. Zkoušela se mi potom dovolat ještě hodně dlouhou dobu. Bylo to amatérské,“ dodává. Těchto kritiků si je Tervel Šopov vědom. Snaží se jim ale argumentovat. „Averze je v naprosté většině způsobena buďto osobní zkušeností, nebo zkušeností nějakého známého a podobně. Kámen úrazu je ale to, že je ohromně důležité mezi jaké lidi a jaké vedení se začínající poradce dostane. Od nich totiž potom dostává know-how se kterým pracuje. To je ale věc, v níž jsou v různých pobočkách velké rozdíly a dva lidé pracující pod stejnou značkou mohou ve výsledku dělat úplně odlišnou práci.“

Nejčastějším pojetím této práce je krátkodobá spíše občasná varianta, tedy brigáda. Často jí využívají mladí lidé k rychlému výdělku. Jakub Freiwald je toho názoru, že: „Člověk nemůže pro OVB ani jinou takovou společnost pracovat celý život. Pak by to nebyl člověk ale robot.“ Naopak podle Tervela Šopova se to zvládnout dá. „Pozici poradce mohou lidé vykonávat klidně celý život, samozřejmě ale záleží na tom, jakým tempem kdo pracuje. Člověk je tak starý, na kolik se cítí a pokud by někoho staršího mladý kolektiv motivoval, není problém u profese vydržet,“ uzavírá Šopov. 

Klíčová slova: Finanční poradce, OVB, Tervel Šopov

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.