17.10.2016 13:16


Fotogalerie: Ve Vracově hodovalo na sedm set krojovaných

Autor: Markéta Lankašová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Největší hody, co do počtu krojovaných, mají ve Vracově u Kyjova. Tradičních císařských hodů se každoročně účastní několik stovek hodáků. Letos tomu nebylo jinak. Podívejte se na naši fotogalerii.

Autor: Markéta Lankašová

Vracov - Na pět set krojovaných stárků se zúčastnilo druhého, nedělního, dne vracovských císařských hodů. Na sobotních slavnostech jich však bylo ještě více. "Včera na mladých hodech nás tu bylo určitě sedm set. Chlapi napočítali 692 stárků, ale to určitě není přesné číslo. Třeba dechovka v tom započítaná nebyla," potvrdila jedna ze stárek Kristýna Tománková. Sobotní zábavu vedou stárci svobodní, neděle je pod taktovkou ženatých stárků a vdaných stárek. V krojovaném průvodu ale uvidíte hodáky všech generací - od malých dětí po starší muže a ženy s hůlkami.

Většina lidí má na sobě vracovský kroj. Ten je typický svou bílou suknicí s krajkovým zdobením a tureckým červeným šátkem, který si ženy vážou kolem hlavy. Muži mají klobouky zdobené květinami a kohoutími péry. Nepostradatelnou výbavou každého stárka je demižónek, ze kterého nalévá víno nebo burčák hostům. Tradičními rekvizitami slavností jsou hodový věnec pro sobotu a živý kačer pro neděli. Oba symboly se musí bedlivě hlídat. "Byla by to hrozná ostuda, kdyby je někdo ukradl. A jejich vykoupení by stálo hrozné peníze nebo moc litrů vína," vysvětlil krojovaný Radek Plášek.

Celý víkend panuje ve Vracově veselá nálada. Tancuje se bez přestání. Podívejte se na tanec, kterým se vítal hlavní ženatý stárek:

https://www.youtube.com/watch?v=jdCcsHU6C4E

Historie císařských hodů sahá do konce osmnáctého století, kdy císař Josef II. nechal vyhlásit jedny velké hody pro celé kyjovské okolí. Chtěl tak zabránit bujarým veselicím, které se konaly každý týden v jiné vesnici. "No to víte, že to tak lidé nenechali. Teď máme hody dvoje - velké ve Vracově a pak vlastní malé v každé dědině," smál se kapelník dechové muziky Vracovjáci Jiří Pres.

Klíčová slova: hody, Vracov, kroje, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.