03.12.2011 10:46


Fotografický workshop završila vernisáž v Lužánkách

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Centru volného času Lužánky jsou vystaveny amatérské fotografie z Bohunic. Vznikly díky fotografickému workshopu, který byl součástí projektu Komunitní umění. Workshop uskutečnily studentky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v ulicích městské části Brno-Bohunice. Cílem bylo prohloubit dobré vztahy mezi obyvateli sídliště.

Brno Dvacítku fotek vystavují od středy studenti Masarykovy univerzity v místnosti Dobrovolnického centra 67 v Brně-Lužánkách. Vernisáž amatérských fotografií z projektu Komunitní umění zahájila vedoucí dobrovolnického centra Tereza Nádvorníková. „Cílem centra je podporovat jednotlivce i skupiny dobrovolníků v jejich aktivitách, poskytovat jim poradenství a podporu pro uskutečnění jejich projektů. Vernisáž fotografií ze studentského projektu jsme rádi podpořili,"  uvedla Nádvorníková.

Starosta Bohunic Miloš Vrážel a hlavní iniciátorka projektu Barbora Krejčová se s hosty vernisáže živě bavili. Foto: Jana TomalováManažerka projektu, studentka Anna Štěpánková, se při přivítání na vernisáži podělila o zkušenosti ze svého projektu. „Je super si udělat plán, ale ne vždycky to podle něj vychází. Práce s lidmi je hodně organická a vyvíjí se svým způsobem. Není to vždy podle vašich plánů. Takže je třeba být kreativní, nevzdávat to a obklopit se dobrými lidmi," popsala své dojmy Štěpánková. Pojem komunitní umění vysvětlila jako práci s jakoukoliv komunitou formou umění.

Hostům zahrál na housle student brněnské konzervatoře Jan Maceček. Protože v Centru volného času je zakázáno pít alkohol, posloužil jako přípitek mošt a nealkoholické víno.

Fotografický workshop se v ulicích Bohunic konal na začátku listopadu. Organizátoři na začátku oslovili obyvatele dvou paneláků v blízkosti bohunické kapličky a nafotili s nimi fotografie s podzimní tematikou. Odborně dílnu vedl lektor Miloš Chadta, který také přednášel na teoretické hodině před samotným focením.  Ve středu večer pak zahájili výstavu těch nejzajímavějších fotografií.

S nápadem uskutečnit workshop v ulicích Brna přišla studentka sociální pedagogiky a volného času Barbora Krejčová. „Kvůli komunitnímu umění jsem jela studovat do Ameriky. Tam komunitní umění patří mezi hlavní prevenci městské kriminality. Lidé, kteří se jinak míjejí bez povšimnutí, se díky workshopům mohou seznámit a navázat dobré vztahy," vysvětlila cíle projektu Krejčová. Projekt byl financován z grantu Mládež v akci.

Vernisáže se zúčastnil i starosta Bohunic Miloš Vrážel. „Já jsem tuto iniciativu uvítal. Myslím si, že kde se lidé znají, tam se nekrade, proto jsem projekt podpořil. Upoutat pozornost obyvatel bylo pro studenty těžké. Jsou zvenku, lidé jim nedůvěřovali," komentoval starosta.

Na vernisáž nepřišli žádní obyvatelé Bohunic. „Užili si focení obvyklým konzumním způsobem. Udělali jsme spolu nějaké fotky, ale pro vytištěné už si lidé nepřišli. To je jedna z věcí, kterou bychom je chtěli naučit, aby se o věci kolem sebe zajímali i poté, co akce skončí," podotkla Barbora Krejčová.

Fotografický workshop byl už několikátým workshopem projektu Komunitní umění, včera jej například následoval  workshop s názvem Streetmusic, který se věnoval hudbě.

Klíčová slova: vernisáž, Dobrovolnické centrum 67, Komunitní umění, Bohunice

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.