17.04.2012 14:44


Fotografie Portugalska k občerstvení nabízí kavárna v centru Brna

Autor: Tereza Ševelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vernisáž cestovatelských fotografií Libora Bureše se v pondělí večer odehrála v brněnské kavárně Mezzanine. Zahájila výstavu organizovanou v rámci Dnů kultury portugalsky mluvících zemí.

Brno Portugalsko, Madeiru a Brazílii na fotografiích Libora Bureše si mohou zájemci od pondělního večera až do konce dubna prohlédnout v suterénních místnostech kavárny Mezzanine v ulici Údolní. Asi tři desítky účastníků vernisáže přivítali organizátoři Radek Šimík a Veronika Hájková z centra lusofonie, které se snaží šířit kulturu portugalsky hovořících zemí. Pozvali k ochutnávce portugalského vína a omluvili neúčast cestovatele a fotografa Bureše. Ten svůj výstup odřekl kvůli časové vytíženosti. „Bureš odpoledne přijel pomoci s přípravou a aranžováním fotografií, pak se ale musel vrátit zpět do Vsetína, kde žije,“ uvedl organizátor Šimík.

Vernisáž fotografiíVystavené snímky zachycují každodenní život lidí portugalsky mluvících zemí.  Cestovatel je vybral na žádost Ivy Svobodové z ústavu románských jazyků Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Svobodová se ve spolupráci s brněnským centrem lusofonní kultury podílela na organizaci přehlídky. „Vystavené fotografie jsou sbírkou z několika posledních cest Libora Bureše,“ řekla organizátorka festivalu Veronika Hájková.

Téma každodenního života bylo dle Hájkové zvoleno kvůli návaznosti na další program festivalu. „Nechtěli jsme, aby se nám zaměření fotografií opakovalo. Příští týden uvedeme fotografie portugalských staveb a pamětihodností,“ vysvětlila Hájková.

Návštěvníkům vernisáže neúčast autora fotografií příliš nevadila. „Výklad pana Bureše mohl být zajímavý, ale nějak výrazně mi tu nechybí. Přišla jsem se podívat na fotografie a ty tu jsou,“ komentovala studentka portugalštiny Natália Pížemová. Dana Ševčíková doufala, že se dozví něco o Portugalsku, ale cestovatelovu vytíženost respektovala. „Fotograf nám mohl říci něco o okolnostech vzniku jednotlivých snímků. Takhle je to však možná zajímavější, nechává nám prostor pro fantazii,“ zamyslela se Ševčíková.

Dny kultury portugalsky mluvících zemí se v Brně konají od 11. do 25. dubna. Organizátoři z brněnského centra lusofonní kultury a oboru portugalština Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně připravili různorodý program. Zájemci si mohou prohlédnout výstavy, navštívit koncerty a přednášky, ochutnat typická jídla a nápoje či zhlédnout filmy a dokumenty související se zeměmi, kde je úředním jazykem portugalština. Tento jazyk se podle počtu rodilých mluvčích řadí na šesté místo světového žebříčku.

Fotograf Libor Bureš se narodil roku 1949 ve Vsetíně. Od mládí hodně cestoval, do roku 1989  pěšky, na kole a stopem po Evropě. Po sametové revoluci byl na Valašsku jedním z prvních, kteří si založili vlastní cestovní kancelář. Bureš vedl v roli průvodce české milovníky dálek na stovkách poznávacích zájezdů. Jako cestovatel uskutečnil několik větších výprav, mimo jiné vystoupal na mexickou sopku Popocatépetl, projezdil státy latinské Ameriky, zdolal horský masiv v rovníkové oblasti Tanzanie, zastavil se ve státech střední a jižní  Afriky, navštívil Čínu, Austrálii a přilehlé ostrovy nebo se zúčastnil expedice do Nepálu.  

Klíčová slova: Fotografie, Portugalsko, Madeira, Brazílie, Libor Bureš, cestovatel, lusofonní kultura, portugalština, vernisáž

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.