10.10.2015 12:32


Fotoreportáž: Brňané mají možnost nahlédnout do světa smyslově handicapovaných

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Interaktivní výstava Svět našimi smysly seznamuje veřejnost s životem zdravotně znevýhodněných lidí. Návštěvníci si vyzkouší pomůcky, které handicapovaní denně používají. Čeká na ně slepecká hůl, Pichtův psací stroj, hry pro nevidomé nebo párovač ponožek. Prostřednictvím informačních tabulí se také dozví, jak jednotlivé smysly fungují a jak je chránit.

Svět našimi smyslyBrno – Od začátku října se v sále Břetislava Bakaly koná interaktivní výstava Svět našimi smysly, která návštěvníkům přibližuje život nevidomých a neslyšících. Zájemci se seznámí s fungováním jednotlivých smyslů a vyzkouší si, jak žijí lidé, kteří je mají poškozené nebo o ně úplně přišli.

„Výstava má přiblížit dětem i dospělým, jaké to je, když člověk nevidí nebo neslyší. Máme tady třináct stanovišť s úkoly a dalších pár s heslem Vyzkoušej si,“ uvedla manažerka projektu Michaela Kubešová. Návštěvníci si například mohou se škraboškami na očích zahrát pexeso, Člověče, nezlob se nebo napsat své jméno Breillovým písmem.

 „Děti poznají věci, které používají hendikepovaní a se kterými se běžně nedostanou do styku. Jindy už třeba nebudou mít možnost si tyto věci vyzkoušet na vlastní kůži,“ řekla návštěvnice a učitelka Gabriela Pecho. „Mně se nejvíce líbil Pichtův psací stroj, nikdy před tím jsem neměla možnost si psaní na něm vyzkoušet,“ dodala Pecho.   

Výstava potrvá do 23. října.

Výstava Svět našimi smysly

Výstava nabízí návštěvníkům pohled do světa lidí, kteří přišli o jeden ze svých smyslů.

 Výstava Svět našimi smysly

Lektorka vysvětlila dětem ze základní školy Holzova, jaké pomůcky používají handicapovaní a k čemu slouží.  

Výstava Svět našimi smysly

Nejdůležitější pomůckou je slepecká hůl. Děti si vyzkoušely nejen chůzi s ní, ale také se naučily, jak pomoci nevidomému přejít přes přechod a jak s takovým člověkem komunikovat.

Výstava Svět našimi smysly

Na Pichtově psacím stroji si zájemci napsali své jméno Braillovým písmem. Mezi další praktické pomůcky, které jsou zde k vidění, patří například párovač ponožek, balón s rolničkou, rozpoznávač bankovek a mincí, hladinka, hodinky nebo tabulka na psaní.

Výstava Svět našimi smysly

Na barevných panelech lidé najdou informace o smyslech, o tom, jak fungují a jak je chránit, různé optické klamy a znakovou a prstovou abecedu. Vyzkouší si brýle, které napodobují různé oční vady, nebo se pokusí rozpoznat vůně.

Výstava Svět našimi smysly

Sluchové pexeso je jednou z her pro nevidomé, které si zájemci mohou zahrát.

Výstava Svět našimi smysly

K vidění jsou zde i šachy, zvukové domino nebo člověče, nezlob se. 

Výstava Svět našimi smysly

I chuť měla na výstavě své místo

Z dílny arteterapie

V rámci akce Svět našimi smysly se koná i výstava Příběhy výtvarných děl z arteterapie. Arteterapie prostřednictvím výtvarných aktivit léčí děti a dospívající se zdravotním handicapem.

Maskoti projektu

Panenky a pižďuchové jsou maskoty kampaně Jeden dárek více lidem, jejíž součástí je i výstava Svět našimi smysly. Zakoupením maskotů mohou lidé přispět do veřejné sbírky na pomoc se začleňováním těžce handicapovaných do společnosti.

Klíčová slova: Brno, výstava, smysly, handicapovaní, arteterapie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.