25.03.2019 20:49


Fotoreportáž: Brněnský Bronx nabízí víc než jen zdevastované domy a špínu v ulicích

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bronx, brněnská čtvrť Zábrdovice, známá především pro početnou romskou komunitu, která zde žije. Problémem místa jsou hlavně drogy, zadlužení obyvatelé a nízká bezpečnost. Oživit čtvrť se díky kulturním akcím snaží například pracovníci v bývalé káznici, která by se měla v budoucnu přeměnit v kreativní centrum. Jednou z akcí byla také komentovaná prohlídka po Bronxu, kterou pro zájemce uspořádal v sobotu 23. března Martin Fejfárek, dobrovolník a amatérský historik.

Brno - Přestože je oblast kolem ulic Cejl, Bratislavská a Francouzská nedaleko brněnského centra, mezi atraktivní místa pro život nepatří. Bronx ale nabízí kromě mnohdy neudržovaných domů a špinavých ulic také historické objekty nebo jiná zajímavá místa, po kterých Fejfárek zájemce provedl.

Dům bývalé káznice má bohatou historii.

Dům bývalé káznice má bohatou historii. V minulosti stál v jeho prostorách sirotčinec, věznice nebo skladiště archivních záznamů. Po roce 1957 sloužila část objektu vojenské správě a sídlila tu také Veřejná bezpečnost. Nyní patří budova městu Brnu, které zde připravuje projekt Kreativního centra, místa s nájemními ateliéry, zkušebnami a dalšími prostory.

Pavlačové domy byly dříve v ulici Bratislavská obvyklé.

Káznice leží na ulici Bratislavská. Tu dříve z velké části tvořily pavlačové domy, ve kterých byli ubytovaní dělníci z místních továren.

Zednářské symboly nade dveřmi domu v ulici Stará.

V ulici Stará se nachází dům, kde dříve sídlila zednářská lóže. Dodnes ji připomínají zednářské symboly nade dveřmi.

Dnešní hudební klub Radost v ulici Cejl se nachází v budově, která je věrnou kopií tržnice v chorvatské Rijece.

Dnešní hudební klub Radost v ulici Cejl se nachází v budově, která je věrnou kopií tržnice v chorvatské Rijece. V minulosti sloužil dům jako německá tělocvična, tržnice nebo kino.

Ulice Cejl.

Cejl vznikl už ve středověku jako ulicová zástavba, kterou od brněnského předměstí oddělovala říčka Ponávka. V osmnáctém století zde vznikaly první manufaktury na textilní průmysl a z Cejlu se stalo významné dělnické předměstí. K Brnu bylo natrvalo připojeno v roce 1850. Dnes je ulice Cejl známá především vysokým počtem romských obyvatel.

V domě na ulici Cejl dříve sídlila továrna na výrobu kalhotové látky.

Dříve výrobna kalhotové látky, dnes sídlí v budově na Cejlu autoškola nebo prodejna textilu.

Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno má v místě dlouhou historii.

Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno v ulici Husova mají v budově dlouhou historii. Už v padesátých letech devatenáctého století zde byla řemeslnická škola s přádelnickým a tkalcovským oddělením, v roce 1860 pak Vyšší tkalcovská škola, která připravovala pracovníky hlavně pro vyšší funkce, jako ředitele a majitele podniků.

Muzeum romské kultury vzniklo v roce 1991.

Muzeum romské kultury vzniklo v roce 1991. Kromě expozic o romské kultuře pořádají zaměstnanci muzea také přednášky nebo programy pro děti.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.