19.05.2016 08:00


FOTOREPORTÁŽ: Chůze s holemi ulevuje nohám a zlepšuje kondici, říkají instruktoři nordic walkingu

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vyzkoušet si chůzi se speciálními holemi mohli včera odpoledne lidé v brněnském Anthroposu. Nordic walking se těší stále větší oblibě veřejnosti. Tým instruktorů se proto ve spolupráci s Fakultní nemocnicí rozhodl zájemcům více přiblížit aktivitu, která podle nich ulevuje nohám a zlepšuje fyzickou kondici. Návštěvníci si také mohli nechat změřit tlak nebo se dozvědět o zdravém stravování.

Nordic Walking. Autor: David Baláš

Ze všeho nejdůležitější je před samotnou chůzí pořádná rozcvička. Nerozehřáté a zkřehlé tělo je totiž daleko náchylnější například ke svalovým zraněním.

Nordic Walking. Autor: David Baláš

Důležité je také vybrat správné hole. U dvoudílných skládacích tyčí lidé oceňují zejména praktičnost a dobrou přepravu. Instruktoři nordic walkingu však doporučují spíše hole z jednoho dílu, které mají lepší odolnost. Často se stává, že skládací tyče se poškodí v místě spoje.

Nordic Walking. Autor: David Baláš

Vybranou hůl je třeba pevně uchopit tak, aby při chůzi nemohla vyklouznout z ruky. Instruktor (vlevo) vysvětloval, že poutky se má ruka provléct zespodu nahoru. 

Nordic Walking. Autor: David Baláš

Při chůzi se mají hole zapichovat současně s protilehlou nohou. Pokud tedy následuje krok levým chodidlem, správně by se měl chodec odpíchnout pravou rukou. Holí by se přitom měl odrazit zhruba na úrovni paty, rozhodně ne před sebou. Důležité je také protahovat pohyb celé paže až za sebe a nepracovat pouze lokty.

Nordic Walking. Autor: David Baláš

Jak se má nordic walking správně provozovat, se kromě dospělých přišly přesvědčit také děti. V tomto případě se tedy spíše nechaly donést, ale na zábavě a zaujetí jim to neubralo. 

Nordic Walking. Autor: David Baláš

Kromě možnosti vyzkoušet si zadarmo chození s holemi měli lidé také příležitost, nechat si od zdravotníků změřit krevní tlak nebo si poslechnout něco o zdravé stravě. 

Nordic Walking. Autor: David Baláš

Někteří si přinesli hole vlastní a pouze se přišli poradit s instruktory o nejlepších způsobech chůze. Většina návštěvníků se shodla, že ukázka nordic walkingu byla zajímavá zkušenost.

Klíčová slova: nordic, walking, hole, chůze, srdce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.