28.11.2015 23:14


Fotoreportáž: Design ovládl Baťovo město

Autor: Klára Bečáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Zlín Design Market je v pořadí druhý ročník prodejní výstavy designových výrobků. Akce se koná v prostorách zlínského zámku a do role vystavitelů a prodejců se letos přihlásilo zhruba padesát umělců. Jedním z cílů této události bylo také umožnit lidem nakoupit originální dárky pro své blízké k nastávajícím svátkům.

Autor: Bečáková Klára

Zlín – Zlín je město, které designem žije. Druhý ročník přehlídky designových předmětů s názvem Zlín Design Market se koná v jeho samém srdci. První adventní víkend, 28. a 29. listopadu, patří v místním zámku především výstavě produktů z různých látek, skla, porcelánu, dřeva a dalších materiálů. Návštěvníci si artefakty mohou samozřejmě i zakoupit. Výrobky pocházejí z dílen předních i začínajících designérů jak z domácí půdy, tak ze zahraničí. „Sejde se jich letos téměř padesátka a kromě těch českých a slovenských dorazí i designérka až z Japonska. Prezentovat se budou tvůrci módy, doplňků, šperků, keramiky, skleněných či kožených výrobků,“ uvádí organizátorka projektu Miroslava Kupčíková.

 Prodejkyně látkových tašek se zákaznicí se baví o designu. Foto: Bečáková Klára

Zlín Design Market však není pouze o představování osobitého umění. Jeho součástí je i doprovodný program jak pro děti, tak pro dospělé. „Velmi se mi tady líbí a to úplně všechno. Vzhledem k tomu, že jsem tu s dcerou, která navštěvuje výtvarný kroužek, tak je skvělé, že si zde může vyzkoušet techniku malování na porcelán. Jinak jsem ochutnal bio hovězí guláš a manželka si určitě nakoupí i nějaké šperky,“ popisuje s úsměvem jeden z návštěvníků Dušan Petřík.

 Designéři vyrábějící ze dřeva a kůže ukazují zvědavcům svoji tvorbu. Foto: Bečáková Klára

Zájemci o design mohou navštívit řadu odborných přednášek, zhlédnout módní přehlídku Ateliéru Designu oděvu University Tomáše Bati a promítání filmů studentů Ateliéru Animované tvorby či se zúčastnit různých workshopů. Pro vyzkoušení si základů kaligrafie, gravírování nebo leptání skla je sice nutná předběžná rezervace, nicméně zpravidla se ještě do začátku dílny několik míst uvolní.

Náhrdelníky a mísy vyrobené ze skla lákaly. Foto: Bečáková Klára

K zakoupení byly na Zlín Design Marketu i výrobky ze skla ve formě bytových doplňků, či šperků.

 

Origami labutě jako náušnice visely stylově na větvičkách. Foto: Bečáková Klára

Fantasie designérů může být veřejností i nepochopena. Umělci, kteří vyráběli tyto origami náušnice prodávali současně i porcelánové laňky buď jako přívěšek ve tvaru hlavy nebo jejich z poloviny rozložené tělo jako těžítko.

 

Malé děti měly možnost pomalovat si talíř. Foto: Bečáková Klára

Malí umělci měli možnost vyrobit si svůj vlastní originální talíř, hrneček i misku. Holčička na fotografii právě kreslí sněhuláka.

Linoryt v praxi. Foto: Bečáková Klára

V dílnách si svůj volný čas dokázali užít i dospělí. Šanci vyzkoušet si linoryt si nenechaly ujít především ženy. Linoryt je výtvarná technika, založena na principu vyrývání ploch, následném potření inkoustem a otištění na papír.

Ženy si přišly na své. Foto: Bečáková Klára

Jako vánoční dárek měly šanci hlavně ženy své mamince či kamarádce vybrat jeden z mnoha krásných a zajímavých šperků.

Čokoládové dobroty se zeleným čajem. Foto: Bečáková Klára

Pro mlsné jazýčky byly připraveny i stoly s čokoládovými pochoutkami. V bistru si pak návštěvníci mohli dát guláš a domů si odvézt čerstvé regionální potraviny.

 

Workshopů se mohl účastnit kdokoliv. Foto: Bečáková Klára

Svou zručnost si mohly ověřit všechny věkové kategorie. 

Kožené kabelky s rytím a dřevění motýlci. Foto: Bečáková Klára

Že jsou doplňky jen pro ženy? Tyto dřevěné a kožené výrobky potvrzují, že i muži si přijdou na své. Designéři, kteří se věnují výrobě motýlků či pásků ze dřeva, sklidili u návštěvníků úspěch.

Jak se tvoří potisk na triko. Foto: Bečáková Klára

 

V sobotu 28. listopadu je Zlín Design Market otevřen veřejnosti do odbití 20. hodiny. Nedělní program startuje dvě hodiny před polednem a bude zakončen 17. hodinou. Vstup na akci je zdarma. 

Klíčová slova: Zlín Design Market, design, Zlín, kultura, hand-made

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.