08.04.2017 11:52


Fotoreportáž: Deštivé Le Rendez Vous přivítalo návštěvníky s úsměvem

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jak chutná Francie, mohli brněnští návštěvníci zjistit na trzích Le Rendez Vous. Před Moravskou galerií v pátek sedmého dubna zavála vůně této kulinářské země. V Místodržitelském paláci trhy pokračovaly, obchodníci tam prodávali šperky, oblečení a keramiku, které by se venku v dešti poškodily. I přes nepřízeň počasí si na trhy našlo cestu mnoho lidí.

Brno – Le Rendez Vous je součástí akce Bonjour Brno, kterou pořádá Alliance française de Brno. Festival zprostředkovává francouzskou kulturu a jazyk všem zájemcům v nejrůznějších podobách. Lidé jej mohou navštívit od čtvrtého do třiadvacátého dubna. Trhy jídla a francouzské módy Le Rendez Vous měly za podpory městské části Brno-střed a Moravské galerie všem zájemcům představit kuchyni, módu a design s francouzským nádechem.

Brňané se zúčastnili festivalu už pátým rokem. Původní myšlenka byla obohatit Bonjour Brno trhem, kde by lidé mohli ochutnat francouzské speciality a kde bychom zároveň dali prostor i designerům,“ prozradila koordinátorka pro výuku a administrativu v Alliance française de Brno Tereza Uřičářová. Původní název akce byl Koloniál a od roku 2012 změnila nejen své jméno, ale také místo. Letos tak poprvé šli návštěvníci na Moravské náměstí. 

Letošní ročník Le Rendez Vous se ukutečnil poprvé u sochy Jošta Lucemburského na Moravském náměstí. Foto: Lada Režňáková

Přestože byl pátek spíš deštivý, návštěvníci se nenechali počasím odradit a na akci dorazili. „Kdysi jsem se chtěla naučit francouzsky. To se nakonec nestalo, láska k francouzské kultuře mi však zůstala,“ svěřila se Hana Hofmannová, která na trhy přišla mezi prvními. Mezi jednotlivými stánky se kvůli špatnému počasí proplétali návštěvníci s deštníky. Jen pár odvážlivců vyrazilo bez nich.

S deštivým počasím si museli poradit jak prodejci, tak návštěvníci. Foto: Lada Režňáková

Typickým produktem Francie jsou sýry, čerstvé i zrající. Díky oteřenému prostoru náměstí ale nikomu nehrozilo, že by si kvůli nemilé vůni musel zacpávat nos. 

Sýry, jako typický francouzský produkt. Foto: Lada Režňáková

Jeden z nejvíce navštěvovaných stánků byl B-cake se svými sladkostmi. Dobroty lákaly všechny zákazníky k zakousnutí a do deštivého počasí vnášely letní atmosféru. „Počasí není zrovna nejlepší, proto mám květinovou čelenku, třeba to přivolá sluníčko,“ okomentovala déšť jedna z prodejkyň, která nechtěla uvést své jméno. 

Stánek, který zaujal snad všechny návštěvníky. Foto: Lada Režňáková

Vedle stánku se sladkostmi stál další, taktéž plný dobrot. Ten navíc díky svému vyzdobení, čerstvým bylinkám a vystavenému vínu působil, jako kdyby opravdu přijel až z Francie. 

Čerstvé bylinky, tartaletky a víno - veškeré chutě Francie v jednom stánku. Foto: Lada Režňáková

Na zahnání hladu byly pro zákazníky připravené dva foodtrucky. Jedním z nich byl Būcheck, kterému křídová tabule s menu v dešti moc dlouho nevydržela. Kuchaři tak museli všem hladovým zákazníkům popisovat nabídku sami. 

Pojízdný stánek Būcheck s jídlem lákal návštěvníky na své připravené občerstvení. Foto: Lada Režňáková

Na čestvé těstoviny z Pasta trucku se stála téměř nejdelší fronta. Přípravu jídla mohli zákazníci sledovat, na výběr měli několik druhů těstovin a hotové jídlo měli do deseti minut ve svých rukou.

 

Pasta truck, kde se lidé mohli občerstvit čerstvými těstovinami. Foto: Lada Režňáková

Druhá část trhů byla v prostorách Místodržícího paláce. Tam se usídlili prodejci se šperky, keramikou a módou. Jindy tiché chodby navíc vyplnila tematická hudba, která do trhů vnesla další život. 

Stánky s módou, keramikou a šperky byly umístěny do prostorů Místodržitelského paláce. Foto: Lada Režňáková

Především dámy zaujal stánek s ručně vyráběnými šperky a kabelkami.

Ručně vyráběné šperky a kabelky zaujaly především dámy. Foto: Lada Režňáková

Stánek Artissimo kromě prodeje lákal nově přichozí nejen k nákupu, ale i k návštěvě jejich studia a ateliéru. Leckdo se u tohoto stánku zastavil, pokochal se ruční výrobou a vzal si kontakt na studio. Zájem o ruční práce v současné době neutichá. „Byli jsme zde i minulý rok, rádi se vracíme. Pro nás je to rozhodně skvělá příležitost ukázat, co děláme. Je to takový příjemný způsob, jak si udělat reklamu," zasmála se Milena Polčárová, která kurzy Artissimo sama navštěvuje. 

Na ručně vyráběnou keramiku, šperky a ozdoby do domu lákalo studio Artissimo. Foto: Lada Režňáková

Lidé se zastavovali také u minimalistické keramiky. Hrníčky se zvířecími motivy patřily k těm nejprodávaněšjším. 

Krásná bílá keramika s jednoduchými motivy zaujala mnoho návštěvníků. Foto: Lada Režňáková

Mezi nejvíce nazdobené patřil stánek s květinovými čelenkami. Prodávající slečna se na všechny vřele usmívala a společně se svými květinami vnesla do bílých prostorů chodeb trochu barev. 

Květiny a květinovou čelenky zaujaly především dámskou část návštěvníků. Foto: Lada Režňáková

Velký zájem vzbudilo také vyšívání, které nabízel poslední stánek Zašívárna. Zde si lidé mohli koupit sadu na vyšívání s návodem na vytvoření motivu, který si sami vyberou. Hned první návštěvníci trhů si krabice nakoupili jako dárek pro příbuzné.

Povlečení, které si dle návodu sami vyšijete, si lidé nejčastěji brali jako dárky. Foto: Lada Režňáková

Ani o módní kousky oblečení nebyla nouze. K mání byly orginálně navržené mikiny a trička nebo ručně šité pestrobarevné sukně. 

Originální módní kousky lákaly ke koupi. Foto: Lada Režňáková

Trhy se stávají čím dál populárnějšími. „O Le Rendez vous mají lidé každý rok čím dál tím větší zájem, alespoň co se týče žádostí o stánky. Také nám každoročně přibývají žádosti o programy, zvětšuje se i pozornost médií a zájem dobrovolníků," zhodnotila úspěšnost celého festivalu a trhů Tereza Uřičárřová a dodala, že z akce vzešla nejedna francouzsko-česká spolupráce. 

Klíčová slova: trhy, Le Rendez Vous, Francie, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.