27.09.2018 20:20


Fotoreportáž: Divadelníci z JAMU uspořádali pro prváky průvod Brnem

Autor: Eliška Podzemná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Divadelní průvod městem uspořádali ve čtvrtek studenti brněnské JAMU pro své nově příchozí spolužáky. Divadelníci vycházeli od budovy divadelní fakulty a mířili k Divadlu na Orlí. Průvod plný nejrůznějších masek studenti divadelní fakulty propojili s legendou o páteru Středovi z roku 1645 doprovázenou historií JAMU.

Brno – Divadelní průvod na počest zahájení akademického roku uspořádali ve čtvrtek studenti brněnské JAMU. Starší kolegové v průvodu představovali nejmladším studentům historii JAMU propojenou s legendou o Martinu Středovi, jehož postava celý průvod vedla. Mezi ulicemi Kobližná a Jánská na prváky čekal i Leoš Janáček, který provedl rituál předávání "magických holí", díky přísaze se pak studenti stali pravoplatnými členy divadelní fakulty.

Po úspěšném zařazení do akademické obce účastníci průvodu došli až do Divadla na Orlí, kde oslavy pokračovaly. Průvod i rituál jsem si užila, už si nepřipadám jako úplný nováček," řekla studentka prvního ročníku činohry Tereza Havránková. 

Z průvodu se stává nová tradice. Minulý rok jsme průvodem oslavili sedmdesát let JAMU, letos jsme se rozhodli, že divadelní průvod bude tradičním otevíráním akademického roku," uvedl jeden z organizátorů Adam Steinbauer.

Heslem studentů JAMU bylo "JAMU je víc než pravda!". V ulicích se sešla pestrá směs historických postav, vedle pátera Středy a Leoše Janáčka se objevil i Tomáš Garrigue Masaryk. Průvod si pohrává s historickými figurami, dává je do kontextu historie školy a je otázka, co je vlastně pravda," vysvětlil studentské heslo Steinbauer.

Prváci dostali při slavnostním zahájení průvodu masky, rozdaly jim je starší studentky oblečené do barevných odpadkových pytlů. 

Divadelníci následovali pátera Středu, který po dobu průvodu vyprávěl o historii JAMU.

Na Jakubském náměstí čekala na studenty JAMU švédská armáda.

Průvod prošel Moravským náměstím až k hudební fakultě. Odtud pokračoval na náměstí Svobody. 

Divadelníci svými výkřiky a tamburínami připoutali pozornost kolemjdoucích, někteří se k průvodu i přidali.

Tomáš Garrigue Masaryk se přidal k páteru Středovi na chůdách a společně vedli studenty až k Leoši Janáčkovi.

Leoš Janáček přivítal nové studenty divadelní fakulty a provedl rituál s předáváním magických holí. Všichni noví studenti museli projít špalírem a za svůj obor přísahat, že se nikdo z nově studujících nezaprodá k produkci plytkého umění, že se nebude povyšovat nad diváka a že se nebude nazývat umělcem. 

Klíčová slova: JAMU, divadlo, studenti, zahájení akademického roku, masky, průvod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.