10.12.2012 15:38


Fotoreportáž: Hlavní nádraží - vřed na tváři Brna

Autor: Daniel Zeman | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Okolí Hlavního nádraží je nejrušnějším místem v Brně. Namísto toho, aby jej radnice udělala příjemnějším pro život a pohyb lidí, estetický zážitek narušuje mnoha věcmi. Proč je tak nepříjemné se zde pohybovat?

Brno Okolí Hlavního nádraží je tím prvním, co návštěvník Brna uvidí. Zašedlý betonový plac plný lidí uskakujících tu před tramvají, tu před autem, vyhýbající se odpadkovým košům, zábradlí, sloupům a jiným lidem. První sněhová nadílka milostivě zakryla mnohá neutěšená místa Brna (vzpomeňme na kazašské pláně, známé jako Jižní centrum). Hlavní nádraží, dopravní uzel Brna, však žije dál a s příchodem zimy se zde stává chůze ještě nebezpečnější.

První, co návštěvník Brna uvidí. Šedivý normalizační monolit z betonu a rezivějící oceli, obložený dřevotřískou a pograffitovanými rozbitými skly, schody do hluboké a temné díry, přeplněný odpadkový koš. Vítejte v Brně, největším městě České republiky (protože Praha je kraj).

 

Ohlédni se, poutníče. A nebo raději ne, množství reklamy a nevkusu je doslova smrtící.

 

Kam až oko dohlédne, táhne se do dáli zábradlí. Právě ono je důvodem, proč je u Hlavního nádraží tak špatný pohyb. Znemožňuje chodci, aby plynule přecházel z jedné strany na druhou. Namísto toho musí volit různé nebezpečné alternativy a jeho pohyb se stává nepřirozeným. Zábradlí přitom nemá jakýkoliv ochranný charakter, rozumný člověk do kolejiště nešlape, pokud vidí přijíždět tramvaj. Slouží proto spíše jako reklamní plocha na nevěstince, pochybné vysoké školy a call centra.

 

Chodci musí chtě nechtě zábradlí složitě obcházet, přelézat, podlézat, přeskakovat. Příjemný tělocvik pro mladé a staré se stává nebezpečným v okamžiku, kdy není ze zatáčky vidět přijíždějící tramvaj.

 

Z cesty na tramvajové nástupiště se tak často stává adrenalinová bojová hra. Přejede je tramvaj zleva, zprava, zdola? Stihnou uskočit před zběsilým taxikářem? Zlomí si nohu ve výmolu? To jsou výzvy, před nimiž stojí každý, kdo se musí prodírat divočinou Hlavního nádraží.

 

Čas od času se stane, že chodec nestihne dojít na nástupiště. V cestě mu brání chytře umístěné zábradlí, které přetíná chodník. Kdo má hodně odvahy a je štíhlý jako lunt, nemusí čekat a škvírou mezi projíždějící tramvají a zábradlím se protáhne.

 

Argument, že když je tam zábradlí, tak se tam asi nesmí, zde příliš neobstojí. Proč je tam tedy ten chodník? Na ozdobu? Pro srandu králíkům? Pro srandu Brňanům? Ti se moc nesmějí, ale zvyknou si na všechno. I na naprostý nesmysl.

 

Na opačné straně chodník naopak chybí. Nevadí, udatné české matky si vždy poradí, cesta necesta. Možná je přejede auto, možná na ně spadne kladivo neopatrného dělníka. Pokrok je nezadržitelný a v Brně se stále něco staví.

 

Už i do Brna dorazily obří betonové květináče z Prahy 5. Poslední výkřik chytrého rozvoje měst hezky zkrášluje své okolí. Kus přírody uprostřed betonové džungle velkoměsta. Chybí jen koloušci a ptáčci, aby byla idyla dokonalá.

 

Další pamětihodností, kterou může turista obdivovat, jsou automaty na jízdenky se secesním pomalováním od zdrogovaného Alfonse Muchy. Jedinou vadou na kráse je fakt, že stroje vydávají jízdenky jen dvakrát do roka, zbytek té doby trápí Brňany svou nefunkčností.

 

Dalším zajímavým úkazem v okolí "Hlavasu" je skupina laviček pro lidi čekající na tramvaj nebo zkrátka jen pozorující rušný mumraj. Lze na nich sedět pouze pokud neprší, nesněží nebo nepraží sluníčko. Což je v Brně celkově dva týdny v roce. 

 

Lavičky jsou zajištěny proti krádeži. Nejednoho Brňana musí děsit představa, že by byl tento veřejný majetek, sloužící ku prospěchu všech, zcizen nějakými nenechavci. Nebo snad přesunut o kus dál pod přístřešek, kde by doopravdy plnil svůj účel. Naštěstí jsou k sobě lavičky připoutány ocelovým lankem a setrvávají na svém místě dál, dokud je přírodní živly nerozdrolí.

 

Zabezpečeny řetezem jsou i vstupní dveře do nádražní budovy. Místo toho, aby správce budovy nainstaloval posuvné dveře na fotobuňku, nechává dovnitř proudit mrazivý vánek, aby byli cestující při čekání na vlak permanentně na čerstvém vzduchu. Líto mu není ani vyhozených peněz za unikající teplý vzduch. Tomu se říká podnikatel.

 

Město bojuje s nepořádkem, jak se dá. Nainstalovalo sem i trojici odpadkových košů, do nichž může Brňan vyhodit své smetí a neodhazovat jej na chodník. Hlavní nádraží je ovšem neúprosné a z košů samotných se stalo ohyzdné zátiší. Toto místo zkrátka poznamená každého.

 

Za malou chvíli přijede tramvaj, která turistu odveze blíže civilizaci, třeba na Petrov nebo na Českou. Otázkou je, zda nějaký turista takový první dojem psychicky zvládne a nenasedne ihned na první vlak do Prahy, Vídně nebo Sarajeva, zkrátka někam, kde radní hlavní prostranství zvelebují a zkrášlují.

 

V Brně se něco takového skutečně neděje ...

Klíčová slova: Brno, Hlavní nádraží, špína

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.