19.10.2019 22:52


Fotoreportáž: Lidé z okolí Brna se po tisících účastnili Dne za obnovu lesů

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lesy České republiky v souvislosti s následky kůrovcové kalamity sází dvakrát ročně stovky tisíc sazenic. Letos k podzimní výsadbě přizvali lesníci veřejnost. Příležitost podílet se na lesích 22. století a možnost nahlédnout do lesnické práce měli 19. října lidé na čtrnácti místech v republice. Okolí zastávky Stará dálnice u Brna – Žebětína bylo jedním z nich.

Příchod k místu výsadby. Foto: Tereza Švecová

Brno – Lesníci v sobotu poprvé celorepublikově zpřístupnili proces výsadby nových lesů. Zájemci na čtrnácti lokacích mohli přihlížet lesnické práci, přiučit se o ní na několika stanovištích a na těch zbylých stromky pod dohledem odborníků sázet. Účastnit se mohli také odklestění dříve vytěžených ploch nebo stavby oplocení proti zvěři. Vším uvedeným se tak mohli zapojit do výsadby lesů příštího století.

Pracoviště. Foto: Tereza Švecová

Nové lesy budou smíšené a především listnaté. Smrkové porosty se totiž nejen stávají obětmi kůrovců, ale pro své plytké kořeny také přestávají být schopny úspěšně vzdorovat klimatickým změnám, třeba nepravidelné distribuci vody.

Okolní porost jednoho z pracovišt výsadby. Foto:Tereza Švecová

V Brně lidé sázeli buk, dub, lípu, třešeň nebo břízu a modřín – tedy druhy, které budou tvořit lesy silnější a odolnější a také druhy převážně původních českých dřevin. Veškeré potřebné nářadí a okolo třinácti tisíc sazenic poskytly Lesy ČR.

Sazenice listnáčů. Foto: Tereza Švecová

Při jejich sázení musí být dodržovány určité postupy. „Lidé považují sázení za jednoduché, ale tak tomu není. Například při prvním shrabávání deseti centimetrů horní vrstvy půdy by se hlína neměla promíchat. Stává se pak kyprou a nezhutněná hlína neudrží strom. Navíc, při kypré půdě strom dříve usychá," upřesnil technik lesní správy Zdeněk Toul.

Sazenice dubu. Foto: Tereza Švecová

Na pěti pracovištích tak na sázející, až dvaceti pěti člené skupiny, dohlíželi lesníci. Nutný dohled nad prací tvořil před stanovištěmi frontu, na více než dvacet minut se ale čekání zpravidla neprotáhlo. „Některé rodiče s dětmi čekání otravovalo a vzdali to, ale kdo si počká... alespoň zbyde více sazenic a ještě se na řadu dostaneme dřív," poznamenal student Adam Farnik.

Ne všechny rodiče a děti čekání odradilo. Foto: Tereza Švecová

Organizátoři si pro účastniky připravili i tzv. Lesnické naučné kolečko, tedy stezku o 12 stanovištích, na kterých lesníci nebo studenti lesnických škol informovali veřejnost o různých aspektech jejich práce.

Průchod každým stanovištěm si mohl účastník nechat zaznamenat a mít šanci na odměnu. Foto: Tereza Švecová

Na prvním ze stanovišť si mohl každý, bez ohledu na věk, vyzkoušet řezání pilou, na dalším pak třeba hádat různé vůně lesa. To vše v duchu lesní pedagogiky pro nejmenší.

Vše samozřejmě pod dozorem zkušenějších. Foto: Tereza Švecová

Jiná stanoviště plnila ryze poučný charakter. Lidé se mohli dozvědět informace o vlastnostech sázených dřevin, tvorbě a využití lesnických map nebo technikách měření výšky stromu.

Michal Zavřel předvádí měření výšky stromu. Foto: Tereza Švecová

Součástí sobotního programu byla také ukázka lesní techniky. K vidění byly těžké stroje i koně, kteří ačkoliv dříve zastávali více práce, jsou k některým úkonům potřební dodnes.

Tažný kůň. Foto: Tereza Švecová

Do Dne za obnovu lesů se podle organizárů zapojili také významné osobnosti jako třeba herečka Hana Vágnerová, olympionička Eva Samková nebo lesům významné spolky jako jsou Český svaz ochránců přírody a skauti.

Na brněnské sázení dorazili tvořit nový les i hasiči. Foto: Tereza Švecová

První ročník akce má podle lesníků příjemně překvapivou vysokou účast. Jen do Žebětína se do dvanácté hodiny stavily bezmála čtyři tisíce lidí. Akce se přitom konala od desíti až do čtyř. „Jsme rádi, z letošní akce si ale chceme odnést hlavně zkušenosti, na základě kterých se rozhodneme pro koncept do dalších let. Jestli budeme pokračovat v tomto formátu, anebo vytvoříme spíše více menších akcí," dodal Toul. Dle jeho slov by tak místní získali ještě větší šanci si opravdu zasadit své lokální lesy.

Klíčová slova: lesy, brno, fotoreportáž, výsadba, koně, pedagogika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.