21.10.2019 22:46


Fotoreportáž: Milovníci designu mohli navštívit největší přehlídku ve střední Evropě Designblok

Autor: Jessica Kapetanović | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festival designu zvaný Designblok se konal od čtvrtka 17. října do pondělí 21. října na Výstavišti v Holešovicích v Praze. Na největší přehlídce designu a módy ve střední Evropě mohli návštěvníci vidět kromě designérských kousků také různé přednášky, přehlídky či taneční vystoupení.

Desingérie festivalu

Praha – Tématem letošního jednadvacátého festivalu designu na Výstavišti v Holešovicích se stala budoucnost. "Designéři budou v budoucnu spíše řešit problémy než navrhovat nové věci. Budou se zabývat ekologickými aspekty v našem věcmi přeplněném světě," uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski na internetových stránkách festivalu.

Téma letošního Designbloku

Obnovitelnost designu a různých materiálů mohli návštěvníci pozorovat hned na několika výstavních oddílech. Jedním z nich byl například obchod Freshlabels. Misí Freshlabels je představovat produkty ohleduplné k lidem i přírodě. Představili například stroj na výrobu džínů z recyklovatelného materiálu zvané MUD Jeans.

Stroj na výrobu Mud Jeans

Další z ukázek toho, jak jsou obnovitelné zdroje důležité, byla sprcha společnosti Agemon. "Švédská sprcha skutečně šetří vodu a energii. Po zvolení teploty na dotykovém měřítku a spuštění vody se použitá voda recykluje při sprchování přes filtraci ve speciálním boxu. V něm se zrecykluje přibližně devadesát procent vody a zbytek jde do odtoku," představil inovativní sprchu ředitel společnosti Tomáš Rolínek.

Švédská sprcha od společnosti Agemon

Vstupní část Průmyslového paláce zvaná Designérie byla obklopena anglickými nápisy jako Work, Help, Think, Chill, Play and Help. V této části byla představena díla českých umělců. Jedním z nich byla například židle Lucie Koldové Cocon. "Z tohoto kousku naprosto září originalita," obdivovala výstavní kousek studentka prostorové tvorby a návštěvnice festivalu Michaela Křenková.

Židle Cocon od designérky Lucie Koldové

Festival byl jako každý rok rozdělen na dvě hlavní studia – Superstudio a Openstudio. V Openstudiu byly vystaveny prototypy a malosériové výroby, jako například studentské práce. Superstudio se zaměřilo na novinky českých a světových výrobců, které vznikly ve spolupráci se známými designéry. Jedním z nich je například automobil značky Renault, který existuje pouze v jediném provedení. Má sloužit pouze jako prototyp pro budoucí vozidla automobilky.

Elektromobil značky Reanult

V obou studiích mohli návštěvníci zhlédnout přednášky organizované týdeníkem Reflex a Hospodářskými novinami. Na jedné z přednášek vystoupil známý francouzský astrofyzik Bernard Foing, který představoval svůj projekt Moon Gallery. V projektu chce Foing poslat sto významných uměleckých artefaktů na Měsíc. S Foingem mohli návštěvníci po přednášce venku před Průmyslovým palácem pozorovat Měsíc nebo Saturn přes teleskop. 

Astrofyzik Bernard Foing

Taneční vystoupení burki&com choreografky Jany Burkiewiczové se jmenovalo Největší přání. "Z celého festivalu bych chtěl určitě vyzdvihnout moderní taneční vystoupení. Přidalo to zajímavou atmosféru festivalu. Tanečníci kromě tance také mluvili k lidem okolo, což mi přijde jako skvělý způsob jak zaujmout," řekl návštěvník festivalu Jesse Porter, který festival navštívil letos poprvé.

Taneční vystoupení burki&com

Klíčová slova: Designblok, design, výstaviště Holešovice, Praha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.