23.03.2019 22:25


Fotoreportáž: „Nenechte umřít internet,“ skandovali Piráti při demonstraci

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Desítky lidí vyšly v sobotu odpoledne demonstrovat do ulic Brna proti připravované směrnici o autorských právech na internetu. Protest pořádala Česká pirátská strana, které se v chystané směrnici nelíbí především články 11 a 13. Demonstrace se konaly i v dalších českých a evropských městech. 

Brno – Proti připravované směrnici o autorských právech na internetu svolala Česká pirátská strana demonstraci do Brna i dalších českých měst. Směrnice, o které bude Evropský parlament hlasovat pravděpodobně 26. března, budí kontroverze už delší dobu. Nejen Pirátům se nelíbí především články 11 a 13, které by podle nich zásadně omezily svobodu internetu.

Celý protest byl pojat jako pohřební průvod. „Rakev, kterou zde máme, symbolizuje možný osud internetu po schválení článků 11 a 13,“ vysvětloval krajský zastupitel Pirátů Ivo Vašíček. Petici proti směrnici podepsalo už přes 6 milionů lidí.

Den před demonstrací uživatel Tomáš Kovanda informoval na Facebooku, že došlo k přečíslování článků 11 a 13 na 15 a 17. Některé transparenty tuto novou skutečnost sice zohledňovaly, nicméně většina protestujících se stále držela staršího a veřejnosti známějšího číslování.

Účast na demonstraci potvrdila na Facebooku asi stovka lidí, nakonec jich na náměstí Svobody přišlo zhruba 120. Na průvod městem, který začal po vyslechnutí všech projevů, však vyrazila jen polovina z nich.


Průvod se vydal z náměstí Svobody na Českou ulici, po cestě demonstrující křičeli do megafonů hesla jako „Internet je naše moře“ a „Nenechme umřít internet!“. Protesty se v sobotu konaly také v mnoha dalších městech po celé Evropě.

Článek 11 připravované směrnice dává právo provozovatelům on-line médií požadovat poplatky za citace z jejich autorsky chráněného obsahu, což by zasáhlo především vyhledávače a sociální sítě.

Ještě problematičtější je podle Pirátů článek 13. Ten říká, že provozovatel webu, který umožní nahrání obsahu, je za něj přímo zodpovědný. Pokud je obsah chráněn autorským právem, musí mít k jeho zveřejnění souhlas, jinak má povinnost ho zablokovat.

To ale připadá Pirátům nerealistické. „Kontrolu by měly provádět automaty, které v případě podezření na autorsky chráněný obsah zabrání jejich vložení,“ kroutí hlavou Vašíček. V praxi by to nejspíš znamenalo konec úložišť, jako je například Ulož.to.

S tím souhlasí i Vašíčkův stranický kolega Jiří Kadeřávek. „Placení za odkazy a automatická cenzura se nesmí stát na internetu normou. Internet nepatří korporacím, internet patří nám,“ vysvětluje svým příznivcům.

Průvod nakonec prošel přes Veselou ulici a Dominikánské náměstí až na Šilingrovo náměstí, kde byl internet symbolicky pochován a pirátští politici přednesli do megafonů další projevy. Konec proslovů odměnili demonstranti potleskem a skandováním hesla „Zachraňme internet“.

Závěr demonstrace byl však poznamenán incidentem, když ji přislušníci městské policie přišli na základě stížnosti zkontrolovat. Žena, na jejíž jméno byla akce oficiálně ohlášena, s nimi začala celou situaci řešit, policejní přítomnost však některé účastníky zjevně rozladila. Organizátoři poděkovali demonstrantům za účast, protest ukončili a vydali se s policisty na služebnu prokázat všechna potřebná povolení.

Klíčová slova: piráti, demonstrace, internet, článek 11, článek 13

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.