12.10.2013 11:38


Fotoreportáž: Strojírenský veletrh zaujal odborníky i studenty

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pětapadesátý Mezinárodní strojírenský veletrh navštívilo podle prvních odhadů okolo sedmdesáti pěti tisíc návštěvníků. Během uplynulých pěti dnů mohli zhlédnout přes patnáct set vystavujících firem z téměř třiceti zemí světa.

Brno - Areál brněnského výstaviště v minulém týdnu zaplnili strojaři z celého světa. Robotická ramena, CNC stroje nebo 3D tiskárnu přivezli ukázat na jubilejní veletrh více než sedmdesáti tisícům účastníků.

Návštěvnáci veletrhu. Autor: Marie Jahodová

Vystavovatelé zaplnili všechny budovy areálu a k tomu také několik venkovních ploch. Není se čemu divit, průmysl je v České republice odvětvím s velkou tradicí a jeho podíl na HDP se aktuálně pohybuje okolo čtyřiceti procent.

Střední školy se zaměřením na elektrotechniku a strojírenství. Foto: Marie Jahodová

„Přijeli jsme v rámci školního výletu, je to skvělá příležitost vidět tolik strojů pohromadě," uvedl student Patrik Mikuš ze Slovenska. Právě studenti tvořili podstatnou část účastníků a hlavně na ně byly zaměřeny stánky středních a vysokých škol.

Stánek s živou hudbou. Foto: Marie Jahodová

Kvůli velké konkurenci se jednotliví vystavovatelé museli snažit, aby ke svému stánku nalákali co nejvíce potenciálních zákazníků. U jedné z expozic proto hrála po dobu celého veletrhu živá cimbálová hudba a rozdávaly se domácí koláčky.

Stánek společnosti Union Ocel. Foto: Marie Jahodová

Zástupci firmy Union Ocel vsadili raději na originální tvar expozice a při její tvorbě využili svého zaměření. Stánek se tak stal unikátním exponátem sám o sobě.

Robotické rameno čepující pivo a limonádu. Foto: Marie Jahodová

Hodně vyhledávanou raritou bylo také robotické rameno, které zákazníkům natočilo pivo nebo limonádu. Stačilo zmáčknout tlačítko na ovládací obrazovce a robot si okamžitě vzal kelímek a klasickou pípou nápoj natočil. Robotovo praktické využití je však čistě reklamní, sami výrobci přiznávají, že v oblasti služeb asi člověk nikdy nahrazen nebude.

Ukázka zabezpečovacích relé. Foto: Marie Jahodová

„Letošní ročník byl pro nás úspěšný. Potkali jsme zde spoustu svých obchodních partnerů a návštěvnost předčila naše očekávání,“ zhodnotil letošní veletrh ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace Jan Prokš. V robotickém parku této společnosti si návštěvníci mohli v praxi vyzkoušet například funkci pojistek u trojfázového motoru.

Kulturní vystoupení partnerské země Turecka. Foto: Marie Jahodová

Partnerskou zemí veletrhu se stalo Turecko. Desítky firem z této země představilo v Brně své výrobky a činnost. Nechyběl ani doprovodný kulturní program.

Laserové svařování a navařování. Foto: Marie Jahodová

Pro odborníky zůstaly nejdůležitějšími ukázkami stroje s praktickým využitím. Zde je vidět robotické rameno vybavené speciálním laserem k svařování a navařování nejrůznějších kovů.

Jubilejní veletrh skončil včera odpoledne, termín příštího ročníku už ale organizátoři znají. Šestapadesátý ročník se bude konat na přelomu září a října příštího roku a podle průzkumu Veletrhů Brno jeho návštěvu plánuje už nyní pětaosmdesát procent letošních návštěvníků.

Klíčová slova: roboti, veletrh, výstaviště, strojírenství, Mezinárodní strojírenský veletrh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.