01.05.2014 14:44


Fotoreportáž: Studenti medicíny ošetřovali plyšové medvídky

Autor: Koláříková Tereza | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno – Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se 29. dubna vypravili do další mateřské školky uzdravovat dětem jejich hračky. Pomocí projektu Nemocnice pro medvídky se děti dozvídají, jak to chodí při návštěvě lékaře, a zjišťují, že není důvod bát se bílých plášťů. Medici se takto postarali už o více než devět tisíc plyšových zvířátek. 

Medici vypráví dětem. Foto: Tereza Koláříková

Naučit děti důležitosti lékařských prohlídek a zbavit je strachu z nemocnic si klade za cíl projekt Nemocnice pro medvídky. Je jedním z mnoha projektů IFMSA, mezinárodní organice, která sdružuje studenty lékařských fakult z celého světa.

Děti ve školce vypráví o úrazech svých plyšáků.

Studenti nejprve všem dětem z mateřské školky Radost v Líšni přečetli krátkou pohádku o nemocném medvědovi, kterého vyléčila zdravá strava. Budoucí doktorky v bílých pláštích si poté v „čekárně“ vykládaly s dětmi o nemocích a doktorech. 

Děti ukazující na srdíčko. foto: Tereza Koláříková

Nejmladší děti i předškoláci vyprávěli o svých zážitcích s chorobami a odpovídali na otázky o zdravém životním stylu a uspořádání lidského těla.

V ambulanci. foto: Tereza Koláříková

V ambulanci děti vylíčily studentkám, co jejich zvířátko trápí, a sledovaly měření teploty a srdečního rytmu. Nakonec obdržely recept, se kterým dovedly svého plyšového mazlíčka na operační sál.

Recept. foto: Tereza Koláříková

„Nevím, jestli se přestanou bát lékařů. To záleží na tom, jestli s nimi měl někdo špatný zážitek. Je dobré, že pojetí zdraví, které s dětmi také probíráme, vidí v praxi,“ řekla ředitelka mateřské školy Radomíra Konečná.

Chirurgie. foto: Tereza Koláříková

Na chirurgii doktoři nejčastěji napravovali zlomené a bolavé tlapky, nebo operovali bolavá bříška. Většinou si zvířátka poranila packu, protože zakopla nebo spadla. Bolavé žaludky měla proto, že snědla špatné nebo příliš horké jídlo. 

Operační sál. foto: Tereza Koláříková

Děti se vžily do role rodičů svých plyšových hraček a potom bedlivě pozorovaly, jak s nimi doktoři nakládají. 

Lékařské vybavení. foto: Tereza Koláříková

Práci s profesionálním vybavením medvídkových lékařů si mohly děti vyzkoušet. „Děti ví, že nástroje nejsou skutečné, ale mají pak z pravých menší strach, protože si mohou vyzkoušet, jak se s nimi pracuje,“ vysvětlila studentka medicíny Natalia Antalová. 

Rentgenové snímky. foto: Tereza Koláříková

Každá zlomenina se musela zrentgenovat. Děti si pak mohly prohlédnout snímky různých částí těla.

Malá doktorka. foto: Tereza Koláříková

Pravděpodobně další budoucí lékařku operace zaujala natolik, že pak odmítala odejít na svačinku. 

foto: Tereza Koláříková

Po zdařilém ošetření všech zranění dopsal doktor recept na léky a doporučil malým rodičům vhodnou rekonvalescenci pro jejich plyšové děti.

Pacient. foto: Tereza Koláříková

„Nejčastěji jsme museli dávat dlahu, obvazovat a lepit, protože čím víc jsou zvířátka zafačovaná, tím víc se to dětem líbí. Jedno děvče povídalo, že má babička zlomenou ruku, tak ji musí mít i medvídek,“ smála se studentka. „U jedné byl zase problém, že má její plyšáček tmu v oušku.“

Po návštěvě doktorka. foto: Tereza Koláříková

„Myslím, že děti teď mají z bílých plášťů lepší pocit. Přijdou k doktorům a vykládají jim: minule u nás byli doktoři a my jsme ošetřovali medvídky,“ pověděla Natalia Antalová, která je v organizaci IFMSA dva roky. Kromě Nemocnice pro medvídky si medici chodí skrze další projekty organizace hrát s dětmi v nemocnicích a dětských domovech nebo navštěvují domovy důchodců.

Klíčová slova: Nemocnice pro medvídky, IFMSA, mateřská školka Radost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.