13.04.2019 21:46


Fotoreportáž: Trh Le Rendez Vous přinesl kousek Francie do Brna

Autor: Anna Viktorinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Trh Le Rendez vous přilákal v pátek příznivce francouzské kuchyně a kultury. V prostorách Místodržitelského paláce a Moravského náměstí mohli návštěvníci ochutnat francouzské speciality, pít bourdeauxská vína nebo vyzkoušet přírodní kosmetiku. Neodradila je ani nepřízeň počasí.

Trh Le Rendez Vous v Brně. Foto: Anna Viktorinová

Brno – Poznat blíže Francii mohli návštěvníci trhu Le Rendez Vous v pátek 12. dubna. Místodržitelský palác a Moravské náměstí v Brně zaplnily stánky nejenom s francouzským jídlem, ale také s nejrůznějšími produkty místních výrobců z oblasti designu. Osmý ročník akce se konal v rámci festivalu frankofonní kultury Bonjour Brno. „Většina prodejců je s námi od začátku. Nové vybíráme, aby se dobře doplňovali s těmi ostatními, a abychom na našem trhu uspokojily každého,“ řekla jedna z organizátorek Andrea Vojtěchovská.

Jedním z prodávajících byla také Cupcakekárna. Foto: Anna Viktorinová

Nechyběly ani tradiční makronky. Foto: Anna Viktorinová

V otevřeném prostranství Moravského náměstí byly stánky s tradičními pokrmy a delikatesami francouzské kuchyně. Nechyběly tradiční makronky, dlouho zrající sýry, pralinky nebo palačinky. „Přišli jsme sem, protože milujeme Francii. Líbí se nám tady, ale je dost velká zima, tak není úplně ideální být venku. Určitě chceme zkusit ústřice,“ shodli se turisté Alper Isler a Romina Diaz.

Lenka Heřmanová prodávala výrobky svých kamarádek. Foto: Anna Viktorinová

Vanda sirupy. Foto: Anna Viktorinová

V nabídce byly také malé dortíky s krémem, marmelády a přírodní sirupy. „Kamarádka se snaží při výrobě sirupů podporovat malé pěstitele. Třeba citrusové plody bere od paní, která žila dřív v Itálii a teď má rodinné sady,“ popsala prodávající Lenka Heřmanová.

Šneci po burgundsku. Foto: Anna Viktorinová

Někteří návštěvníci se nebáli vyzkoušet šneky po burgundsku. „Určitě to stojí za zkoušku, chutná to dobře,“ zhodnotila návštěvnice trhu Lucie Pařízková.

Speciality z mořských plodů připravovali na místě lidé z Ocean48. Foto: Anna Viktorinová

Pokud se ale někdo necítil na vyzkoušení šneků, mohl si dát francouzskou cibulačku, tresku, tuňáka, krevety, slávky nebo ústřice.

Nejpopulárnější vína byla červená z francouzské oblasti Bordeaux. Foto: Anna Viktorinová

V nabídce bylo také víno. Nejvíce měli lidé zájem o červená vína z oblasti Bordeaux. Nouze ale nebyla ani o bílá nebo růžová. „Dneska je tady nádherně. Nabídka vín je dobrá, jenom škoda toho počasí,“ posteskla si návštěvnice Michaela Hrubá.

Druhá část trhů se odehrávala v Místodržitelském paláci. Foto: Anna Viktorinová

Přírodní kosmetika. Foto: Anna Viktorinová

Část prodejců nabízela své zboží v Místodržitelském paláci. Někteří prodávali autorská přáníčka a knihy, jiní keramiku, oblečení, šperky nebo kosmetiku. „Myslím si, že je super, že se tady taková akce pořádá. Akorát vůbec nevyšlo počasí, je fakt strašná zima. Myslím, že to bude mít velký vliv na návštěvnost,“ řekla návštěvnice Kateřina Ondruchová.

Kateřina Raspopčeva prodávala alternativu igelitových sáčků. Foto: Anna Viktorinová

Na trhu prodávala také Kateřina Raspopčeva. Před čtyřmi měsíci přišla s nápadem na alternativu jednorázových obalů. Teď má s voskovanými ubrousky vlastní business. „Dá se do nich zabalit téměř cokoliv. Pečivo, dlouho zrající sýry nebo i maso,“ vyjmenovala Raspopčeva. I před používáním voskovaných ubrousků se Raspopčeva snažila žít ekologicky. „Třídím odpad na nanočástice. Doma mám kompost a většinu potravin kupuji jenom od známých. Chtěla bych zachovat planetu pro svou dceru,“ vysvětlila.

Tento rok přišlo asi tři tisíce návštěvníků. Foto: Anna Viktorinová

Počet návštěvníků trhu se téměř každým rokem zvyšuje. „Nejvíce lidí přišlo loni, vystřídalo se jich kolem čtyř tisíc. Návštěvnost včerejší akce bych odhadla na tři tisíce lidí, akci bohužel nepřálo počasí,“ vyjádřila se organizátorka Tereza Hladká.

Trh se koná v rámci festivalu Bonjour Brno. Foto: Anna Viktorinová

Trh Le Rendez vous funguje jako součást festivalu Bonjour Brno od roku 2012. Festival pořádá nezisková organizace Alliance Française Brno, která má za cíl rozšířit povědomí o frankofonních zemích a kulturních hodnotách. Akce letos trvá od 1. do 28. dubna a slaví jubilejní 25. ročník. Na programu je například ještě zasazení stromu česko-francouzského přátelství, promítání francouzských filmů v Kině Art nebo turnaj v koulené.

Klíčová slova: Le Rendez vous, Francie, Bonjour Brno, trh, víno, delikatesy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.