01.05.2013 20:21


Fotoreportáž: V kompostárně se odpad stane kyprou hlínou už za tři měsíce

Autor: Michaela Kašperová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

S příchodem jara a začátkem zahrádkářské sezóny se lidé začínají poohlížet po kvalitním kompostu, kterým by pohnojili své rostliny. Kompost si přitom mnozí spojují jen se zahrádkářskými koloniemi a malými kompostéry z hobby marketů. Jak to ale chodí v jedné z největších kompostáren v České republice?

Kousek od zastávky Staré Černovice stojí na místě bývalé skládky Centrální kompostárna Brno. Svozové vozy z Brna a širokého okolí se sem dennodenně sjíždí, aby zde vyložily odpad z veřejné zeleně, ovoce a zeleninu ze supermarketů nebo dřevo a zbytky palet. Za tři až šest měsíců tady z takového odpadu umí pracovníci, ale hlavně příroda, vykouzlit kupu kypré hlíny, a to hned v několika variantách.

Centrální kompostárnu Brno najdete patnáct minut od zastávky Staré Černovice. Počátkem devadesátých let to tady byla jedna velká skládka směsného odpadu, dnes už je to spíše rekultivovaný plácek porostlý trávou. Protože je skládka po rekultivaci už několik let uzavřena a rozkladné procesy v ní takřka neprobíhají, tuzemská firma SITA na jejím místě postavila kompostárnu.

Na mapě vypadá areál docela skromně. Ve skutečnosti se ale jedná o jednu z největších kompostáren v České republice s rozlohou dvou hektarů. Ročně dokáže pojmout až sedmdesát tisíc tun odpadu, dnes je ale využívána jen částečně. V průběhu jednoho roku zpracuje zhruba dvacet tisíc tun odpadu.

Svozové vozy sem přiváží denně tuny odpadu z okolních měst a obcí, z brněnské veřejné zeleně, pivovaru nebo supermarketů. Právě přivezli odpad z jedné obce, jde však hlavně o trávu ze sekání.

Vše, co se přiveze, se musí alespoň zběžně zkontrolovat. Odpad, který se nakonec nechává kompostovat, totiž nesmí obsahovat plasty, polystyren nebo kovy. A když zrakům pracovníků přeci jen něco unikne, v závěrečné fázi zpracovávání kompostu se to i tak vytřídí.

Vedle trávy, větví nebo kalů z čističek vod se v kompostárně můžete setkat i s horou ovoce a zeleniny. Ta pochází z brněnských supermarketů a musí se vždy zpracovat co nejrychleji, protože se rychle rozkládá. Kromě shnilých potravin supermarkety často vyhazují i ještě docela poživatelné kusy.

V kompostárně pracuje jen pět zaměstnanců, kteří obstarávají chod celého komplexu. Jejich hlavní prací je převážet materiál, obsluhovat stroje pro drcení, homogenizaci nebo a přesívání materiálu, hlídat jeho kvalitu a kontrolovat samotný proces kompostování.

Odpad z veřejné zeleně se předtím, než se uloží ke kompostování, musí nadrtit, jinak by proces trval déle. V popředí je vidět štěpka vzniklá nadrcením dřevotřísek a palet. Centrální kompostárna Brno se totiž nesoustřeďuje pouze na kompostování a výrobu substrátů a hnojiv, ale vyrábí i štěpku, kterou dále prodává.

Materiál připravený ke kompostování se ukládá do žlabů. V Centrální kompostárně jich mají dvanáct. Zrovna v tomto žlabu je však odpad ze hřbitova, který je zde uložený jen na nějaký čas, aby zmenšil svůj objem a pak mohl být odvezený do spalovny. Během tlení a hnití totiž odpad ztratí až padesát procent své hmotnosti.

V nejaktivnější fázi zrání kompostu může být uvnitř až sedmdesát pět stupňů. Aby se celý proces urychlil, pracovníci kompost provzdušňují turbínami. Je-li sucho, kropí kompost také vodou a dvakrát za celou dobu ho i přehází.

 

Po třech až čtyřech měsících rozkladu obsah žlabu putuje do tohoto stroje – rotačního síta, který ho přesívá, kypří a velké kusy a nevhodné materiály vytřizuje.

Výsledkem celé snahy je pak kyprá a na omak příjemná hlína, kterou si v kompostárně může zakoupit každý. Tuna vyjde do tří set korun a zabalený patnáctilitrový pytlík na třicet.

 

V Centrální kompostárně Brno si můžete koupit substrát Zelený drak i tyto dvě organická hnojiva - Šedého draka a Černého draka. Všechny jsou registrované, a proto je u nich pečlivě hlídána kvalita. 

Klíčová slova: Centrální kompostárna Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.