13.05.2019 19:44


Fotoreportáž: Welzlova velká cena zaplnila zábřežské náměstí veterány

Autor: Jiří Černý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Patnáctý ročník výstavy a spanilé jízdy veteránů s názvem Velká cena Eskymo Welzla dnes uspořádal První dámský klub historických vozidel v Zábřehu. Historická vozidla všeho druhu zaplnila Masarykovo náměstí. Automobily, motocykly i traktory s rokem výroby maximálně 1980 se nejprve shromáždily na náměstí. Zde je mohli obdivovat návštěvníci při statické ukázce. Vozy poté vyrazily na spanilou jízdu po zábřežském okolí.

Zábřeh – Sraz milovníků historických vozidel i s jejich plechovými miláčky se v pravidelných intervalech dvou let vrací do severomoravského Zábřehu. Na již patnáctém ročníku se mohly představit vozy starší devětatřiceti let.

Vůz značky škoda na Velké ceně Eskymo Welzla. Foto: Jiří Černý

K účasti na akci nebyla třeba registrace předem, zájemci se museli pouze dostavit na Masarykovo náměstí do půl jedenácté dopoledne. Náměstí se ale plnilo od samého rána.

Anglický veterán značky MG při registraci. Foto: Jiří Černý

Akce nebyla určena pouze pro automobilové fanoušky. Na své si přišli i milovníci motocyklů. Přestože dominovala hlavně česká legendární značka Jawa, mezi jednostopými veterány byl například i americký Indian.

Motocykl americké značky Indian byl jediným exemplářem se sajdkárou. Foto: Jiří Černý

Početnou skupinu tvořily traktory značky Zetor a to včetně prvního modelu této značky vůbec, Zetoru Z-25.

Zetor Z 25A je prvním modelem dnes světoznámé brněnské značky. Foto: Jiří Černý

Nejpočetnější skupinu však tvořily automobily. Organizátoři je rozdělili ještě do dvou věkových kategorií. Vozy do roku 1945 měly při jízdách zkrácenou trasu na polovinu. „Náš Mercedes 320, mimochodem podobný, jako vezl Reinharda Heydricha při atentátu, zvládne bez problémů i dlouhou trasu. Jezdíme s ním často a je spolehlivý,“ chlubil se Jiří Janhuba, spolujezdec a navigátor černého Mercedesu.

Mercedes podobný modelu používaný Reinhardem Heydrichem se účastní srazu v Zábřehu pravidelně. Foto: Jiří Černý

O největší rozruch se postarala červená americká legenda Chevrolet Corvette Targa Turbo z roku 1969. Nadčasová karoserie, typická čtyři zadní kruhová světla a burácející 5,8 litrový osmiválec strhávaly pozornost většiny přítomných.

Chevrolet Corvette lákal hlasitým, téměř šestilitrovým motorem. Foto: Jiří Černý

Cestovní vůz patřil i k nejdražším vozům srazu. „Tato Corvette patří mezi nejdražší auta letošního ročníku, cena se pohybuje okolo dvou a čtvrt milionu korun, nejde však o cenu, nýbrž o historickou hodnotu, a tu má každý jednotlivý kus,“ vypíchnul červený sportovní vůz moderátor akce Jindřich Solovský.

Červená Corvette snese i dnes měřítka moderního sportovního vozu. Foto: Jiří Černý

Na srazu mohli návštěvníci spatřit také speciál určený pro Dakarskou rallye, Tatra Jamal týmu Bonver Dakar Project. Speciál však letos na Dakar neodcestuje, jelikož tým připravuje nové auto pro příští ročník.

Dakarský speciál se na Dakarskou rallye nepodívá. Foto: Jiří Černý

Šestnáctý ročník akce by se měl konat v roce 2021, některé posádky však přislíbily účast již na probíhající letošním setkání.

Klíčová slova: Veteráni, auta, sraz, Welzl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.