23.04.2019 23:08


Funkcionalistická vila hostila výjimečnou prohlídku, návštěvníky přivítali architekti

Autor: Jan Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zájemci mohli navštívit vilu Stiassni z roku 1929 a novostavbu Centra obnovy památek. Na prohlídce je provázeli architekti Vlasta Loutocká a Milan Rak, jenž navrhli v areálu úpravy realizované v uplynulých letech.

Brno – Procházku vilou Stiassni a jejími zahradami zorganizovali v úterý odpoledne odborníci z Kanceláře architekta města Brna (KAM). Prohlídku funkcionalistické stavby v brněnských Pisárkách si i přes nepříznivé počasí nenechalo ujít přes 70 zájemců. Akce byla zdarma, ale návštěvníci se museli dopředu registrovat na Facebooku KAMu. Zájem však výrazně převyšoval počet dostupných míst, celou kapacitu lidé zarezervovali do deseti minut od spuštění registrace.

Od běžných prohlídek kulturní památky se středeční procházka lišila především tím, že návštěvníky provázeli architekti, kteří vypracovali návrh na úpravu areálu. První z nich, Vlasta Loutocká, se podílela na rekonstrukci vily Stiassni i její zahrady. Druhým průvodcem byl Milan Rak, spoluautor novostavby Centra obnovy památek architektury 20. století, které se nachází na stejném pozemku. Akce se zúčastnil také ředitel KAMu Michal Sedláček.

Oba architekti se věnovali především svým vlastním realizacím. Loutocká nejprve stručně popsala historii vily, která byla postavena v roce 1929. Poté se už věnovala především rekonstrukci mezi roky 2009 a 2014. Návštěvníkům vysvětlila mnoho problémů, které museli památkáři vyřešit. „Jeden z hlavních sporů byl o podobu koupelen, kdy jsme se nemohli dohodnout, zda mají být uvedeny do původního stavu, nebo mají zůstat v provedení po modernizaci v 80. letech. Nakonec jsme se domluvili na kompromisu – dvě koupelny jsou původní, dvě zůstaly modernizované,“ sdělila Loutocká.

Milan Rak následně skupinu provedl po budově Centra obnovy památek. Slouží především pro přednášky, ale také jako vstup do celého areálu vily Stiassni. Rak návštěvníkům popsal její hlavní účely, a částečně také inspiraci, kterou měl při jejím navrhování. „Chtěli jsme docílit toho, aby bylo přes budovu vidět do krásné zahrady, proto jsou zde velké prosklené stěny,“ vysvětlil Rak. Uvedl také, že bude rád, když lidé zavítají na některou z přednášek, které se v Centru konají.

Zaměstnanci brněnského KAM uspořádali podobnou procházku už po 29. „Jejich smyslem je ukázat lidem kvalitní architekturu a zajímavé projekty. Snažíme se vybírat především stavby od současných autorů nebo projekty spojené s naší činností,“ uvedla za KAM Jana Běhalová. Akci si pochvaloval i jeden z návštěvníků, Lukáš Kučera. „Jsem už na druhé procházce a mám opravdu radost, že se něco takového pořádá. I dnes to bylo velmi zajímavé, akorát mohlo být lepší počasí,“ popsal svůj dojem Kučera.

Procházky s městským architektem se konají téměř každý měsíc a vždy jsou pro případné zájemce zdarma. V příštím měsíci budou moci lidé navštívit areál arboreta Mendelovy univerzity.

Klíčová slova: vila Stiassni, architektura, funkcionalismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.