12.05.2013 22:55


Gaudeamus zapěl k výročí příchodu Cyrila a Metoděje

Autor: Kristýna Plešingrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sbor Gaudeamus se připojil k výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a dvanácti skladbami se pokusil v kostele svatého Augustýna v Brně přispět svou trochou do mlýna oslav.

Brno - Deštivé počasí dnes nebylo hlavním důvodem setkání lidí u vchodu kostela na Náměstí Míru. Tím důvodem byla tentokrát hudba. Pěvecký sbor Gaudeamus spolu s Brněnský souborem žesťových nástrojů, Alžbětou Horskou hrající na harfu a Martinem Jakubíčkem na varhany využili prostory tohoto kostela k prezentaci duchovních kompozic českých i zahraničních skladatelů, kteří čerpali inspiraci z odkazů věrozvěstů. „Jsem rád, že výběr skladeb poukazuje právě na letošní 1150. výročí. Přináší víru a kulturu, ať tedy i tento večer přispěje k ušlechtilosti našeho srdce," popřál posluchačům povznešeně farář Pavel Šenkyřík.

Sbor nabídl mimo jiné i nejstarší českou píseň Hospodine pomiluj ny jejíž autorství se tradičně připisuje právě Cyrilu a Metoději. Tato píseň zazněla ve více provedeních, verze podle Leoše Janáčka byla pravděpodobně světovou premiérou, jelikož soubor sáhl po prodloužené verzi. „Rozhodli jsme se na plno využít akustiku kostela a proto poslední dvě skladby našeho repertoáru představíme z kůru," uvedla přesun souboru v závěru koncertu sbormistrině Daša Briškárová.Sbormistriní Gaudeámů je právě Daša Briškárová, Autor: Kristýna Plešingrová

Smíšený pěvecký sbor Gaudeamus založil Alexander Vacek v roce 1996. Do června roku 2003 byl oficiálním sborem Masarykovy university Brno. Teď je však samostatným občanským sdružením. Jeho členové jsou především studenti brněnských vysokých škol, příležitostně také studenti zahraniční. V současné době má spolek třicet tři zpěváků a pravidelně spolupracuje s českými i zahraničními soubory a orchestry. Sbor finančně podporuje město Brno, Jihomoravský kraj i městská část Brno-Židenice.

Letošní rok se pro mnohé nese ve znamení 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Věrozvěstové nám přinesli roku 862 z Konstantinopole vlastní písmo a staroslověnštinu jako jazyk pro bohoslužby. Tím umožnili rozvoj slovanské kultury nezávisle na Franských sousedech. „Gesto to nebylo ani tak dobrosrdečné jako spíše politické, nelze však popírat, že pro nás bylo ve výsledku výhodné,“ vysvětluje dějepisář Jiří Hubačka.

Výročí se slaví množstvím výstav, přednášek, ale například taky divadelním představením, které uvede Městské divadlo Brno. Inscenace Cyril a Metoděj vznikla v autorském týmu Stanislava Slováka, Jana Šotkovského a Petra Štěpána a je určena speciálně do prostor Biskupského dvora. Jde o velmi specifické spojení činohry s baletem a snaží se zachytit nejen posledních šest let Cyrilova života, ale také dopad jejich mise na společnost Velké Moravy. Premiéra hry se odehraje 22. června, celá oslava výročí pak vyvrcholí 4. a 5. července na Velehradě národním projektem Dny lidí dobré vůle. „Celý program Dnů bude tematicky sjednocen s oběma věrozvěsty, kteří výrazně ovlivnili naše dějiny,“ tvrdí tajemník projektu Josef Kořenek. Část koncertu odzpíval sbor z kůru, Autor: Kristýna Plešingrová

Klíčová slova: Gaudeamus, výročí Cyrila a Metoděje, koncert

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.