04.05.2013 11:46


Glosa: Je Švancara na odpis?

Autor: Michal Majnuš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Když jsem s Petrem Švancarou před nedávnem dělal rozhovor, přiznal, že ho fotbal baví čím dál víc. Své stanovisko po několika zápasech prosezených na lavičce zřejmě přehodnotí.

Pro fanoušky brněnské Zbrojovky miláček, na kterého nedají dopustit. Pro vedení prvoligového týmu náhradník. Petr Švancara, s šesti góly nejlepší střelec Zbrojovky Brno, má v týmu trenéra Grmely roli nesmírně složitou. Na jaře se Brňanům nedaří podle představ. Stále bojují o záchranu v nejvyšší soutěži. Jedním z těch, kdo museli převzít zodpovědnost za špatné výsledky, byl i symbol brněnského fotbalu, dnes již bývalý kapitán. Jenže Švancara je na lavičce náhradníků nespokojen a přemýšlí o odchodu z milovaného klubu.

A není se čemu divit. Pokud se totiž týmům v české Gambrinus lize nedaří, vždy jsou vinění techničtí, ofenzivní fotbalisté, kteří svou hrou rozdávají fotbalovou radost. Za podobné navýsost zavrženíhodné excesy jsou navíc odměněni upřímným pokáráním, že dostatečně nebojují za tým. Jinak řečeno, že špatně brání. Opravdu je ale úkolem útočníků bránit?

V českém ligovém fotbale zřejmě ano. Stačí se podívat na hráče typu Martina Nešpora či Milana Škody. Moc gólů sice nedávají, kličku předvedli naposledy v žácích, zato do všeho vletí po hlavě a bezhlavě. Čeští trenéři takové hráče milují. Někteří skalní fanoušci příslušných týmů zřejmě také. Akorát fanoušek kvalitního fotbalu se od nich ničeho nedočká.

Petr Švancara tak doplatil na to, že je příliš dobrý. Respektive že příliš vyniká mezi ostatními nefotbalovými kopyty v kádru brněnského klubu. Jako útočník především útočí, což zřejmě některým trenérům připadá jako mrhání silami. Jejich filozofie je jasná. Raději se všichni stáhněme do vlastní šestnáctky a nahrávejme si s brankářem. Tak aspoň nedostaneme zbytečný gól. Teda pokud někdo z nešikovnosti nezakopne o míč a netrefí se do vlastní brány.

Ilustrační foto: fczbrno.cz

Klíčová slova: fotbal, Petr Švancara, Gambrinus liga, FC Zbrojovka Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.