12.05.2020 21:16


Glosa: Konec krize, konec společenského života?

Autor: Sára Jeschkeová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V aktuální krizi přemýšlíme hodně také o tom, jaký dopad bude mít na naši budoucnost. Výsledkem jsou různé logické, ale i zcela bizarní předpovědi. Jedna z nich očekává, že pandemie může znamenat začátek konce dosavadního společenského života a mezilidského kontaktu.

Přichází konec setkávání se tváří v tvář? Foto: Pixabay

Ukázat ráno ve vlaku lístek průvodčímu, při nákupu svačiny poděkovat prodavačce a objednat si kávu u usměvavé baristky, která vám při odchodu popřeje hezký den. A poté se na přednášce potkat s učiteli a spolužáky. I takhle může vypadat náš běžný den plný sociálních kontaktů. Situace, ve kterých potkáváme lidi, jsou však tak samozřejmé, že jsme se nad nimi nikdy hlouběji nezamýšleli.

Potom ale přišel nouzový stav a karanténa. Dobře, tak budeme chvilku doma, to zvládneme, nebudeme se přece hroutit, mysleli jsme si. Aspoň bude čas na cvičení jógy, utřídění myšlenek či úklid v šatníku, jak nám všechna média zvesela radila. Po pár týdnech se nám ale nový režim znelíbil. Nejen proto, že nám splývaly dny, bylo těžké zůstat produktivní a v dobré náladě. Zjistili jsme taky, jak velkou část našich dní tvoří kontakt s ostatními lidmi. Nejen s kamarády či prarodiči, ale i těmi, které neznáme. S lidmi, kterých denně potkáváme desítky, pouštíme je sednout v tramvaji nebo jim dáváme dýško při placení v restauraci.

Jeden z potenciálních scénářů, o kterém se v posledních týdnech mluvilo, byla představa, že se lidé po konci pandemie nadále nebudou tolik scházet naživo. A že náš všechny čeká mnohem více osamělá budoucnost. Moderní technologie umožnily chod mnoha odvětví bez lidského kontaktu. Třeba rozvážkové společnosti Wolt nebo Dáme jídlo zavedly službu bezkontaktního doručení jídla. Objednávku nechá kurýr před dveřmi a zákazník se s ním vůbec nepotká.

V Česku se také spouští projekt Virtuální čekárna, přes který se k lékařům budou pacienti objednávat online, nebo s nimi stejným způsobem konzultovat zdravotní problémy. Zjistili jsme, že můžeme studovat i pracovat z domu či se seznamovat a zabíjet čas na online seznamkách. Zdálo by se, že se děsivý scénář může doopravdy naplnit. Ale má to jeden háček.

Lidem totiž, světe div se, ostatní lidi chybí. Chtějí se i dál potkávat. Někteří z nás si celý život mysleli, že jsou absolutní introverti a drobné sociální interakce na rozdíl od hlubokých vztahů vůbec nepotřebují. Všechny ty fronty či davy lidí nás přece občas dovádí k nepříčetnosti. Ale teď zjišťujeme, jak velkou část našich životů tyhle momenty tvoří a jak nám úsměv obsluhy v restauraci dokáže zlepšit den. Protože mezilidský kontakt nic nenahradí. Ano, můžeme očekávat, že si ve spoustě případů vystačíme bez něj, protože to bude efektivnější a pohodlnější. Ale myslím, že potkávat se budeme brzy úplně stejně jako předtím.

 A jednou se možná zase přistihneme, jak nadáváme na přeplněné tramvaje či vlaky. A budeme vědět, že je vše zase zpátky v normálu.

Klíčová slova: koronavirus, lidé, pandemie, krize, budoucnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.