25.03.2020 15:53


Glosa: Šije celé Česko aneb Roušky všem

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Češi doma vyrábí roušky ve velkém. Každý však za jiným účelem. 

Lidé šijí roušky i doma na šicím stroji

Je libo jednobarevnou, s puntíky nebo s květinovým vzorem? Fotky stovek až tisíců po domácku ušitých roušek zaplavily během posledních dnů sociální sítě. S mottem „roušky všem“ a čistými úmysly šijí dobrovolníci včetně známých českých návrhářů bavlněné pokrývky obličeje a dodávají je do nemocnic. Pohrdají všemi, kteří se je na rozdíl od nich rozhodli prodávat. A nijak se tím netají.

Nastala doba ekonomické krize a nemalá část populace musí čelit vznikajícím finančním problémům. Mnoho lidí přišlo kvůli plošnému zavírání podniků o práci a snaží se lecjak uživit. Někteří tedy i prodáváním roušek, které jsou v současnosti nedostatkové zboží jako před třiceti lety jednorázové dětské plenky. Říká se, že zejména v době krize by si lidé měli navzájem pomáhat. Co když je ale pro některé šití roušek jedinou současnou formou obživy? Slušní prodejci často nechtějí zbohatnout, ale přežít.

Srdcařům dobrovolníkům se při pohledu na rouškami přeplněné internetové bazary zvedá tep a nebojí se dát jasně najevo svůj nesouhlas. Zatímco někteří do noci krčí záda nad šicím strojem, aby uspokojili poptávku doktorů a zdravotních sester, jiní zase s vidinou výdělku. Má ale někdo v tak výjimečné situaci právo komukoli něco vyčítat? Kritizovat druhé, aniž by jeden tušil, co se za jeho jednáním doopravdy skrývá, je projevem povrchního člověka.

Někdy je velmi těžké se podívat na situaci pohledem obou táborů – dobrovolníků a prodejců. Zejména pak, když člověk patří do jednoho z nich. Krizová situace by měla společnost sjednotit, ne rozhádat. „Tolerance je stupeň dospělosti, k němuž několik lidí v dějinách dorostlo,“ prohlásil před padesáti lety český novinář Gabriel Laub. A mně nezbývá nic jiného, než s ním souhlasit a doufat, že někteří jedinci alespoň o stupínek výš dorostou.

Klíčová slova: glosa, roušky, roušky všem, koronavirus, pandemie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.