03.04.2020 19:33


Glosa: Za špatné studijní výsledky vašeho dítěte může učitel? Tak si ho učte sami

Autor: Radek Preis | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dříve, když přišlo dítě ze školy se špatnou známkou, dostalo výprask. Dnes řada rodičů viní ze špatných výsledků svých dětí někoho úplně jiného. To učitelé za to mohou. A nebo ne? Možná, že rodiče nyní v době koronavirové, zjistí, čí je to vlastně vina.

Rodič se učí doma s dítětem. Zdroj: Pixabay

Kdo asi může za to, že sousedovic Tomášek, který stále neumí vyslovovat „er“ a do pěti let jedl písek, má lepší známky než vaše nejrychlejší spermie? Vy? Ale kdeže.

Je to všechno vina učitelů. Odučí si pár hodin denně, mají prázdniny v součtu tři měsíce v roce, zatímco vy chodíte do fachy makat dvanáctky, a ještě si dovolí nedat krvi vaší krve tu nejlepší známku. Nebo má možná vaše geniální vymodlená ratolest inteligenci průměrného šimpanze. A sousedovic Tomášek možná jedl písek do pěti let, ale vaše děcko ho žere furt. Ale kdo z nás by si byl ochoten tohle přiznat, že?

Rodiče prostě nechtějí, aby jejich dítě vzdělával ten neschopný zakomplexovaný kantor, který si jen kompenzuje fakt, že ze všech přihlášek na vysokou mu klapla jen ta záchranná na pajdák. Teď mají rodiče konečně šanci vzít osud a známky svých dětí do vlastních rukou. Konečně se mohou postarat o výuku svých potomků sami. Vždyť na tom přece není nic složitého. Jenže brzy nastávají první komplikace. Dítě nechápe vzory přídavných jmen, kružnici opsanou stále nenarýsuje a o Newtonových zákonech ví jen to, že tomu chlápkovi spadlo na hlavu jablko.

A tak teď rodiče po příchodu z práce (pokud jim ještě nějaká zůstala) nemají čas se najíst nebo se vyspat. Mají studijní povinnosti. Což se dá celkem obstojně skloubit s jezením, se spaním už to jde podstatně hůř.

Učitelé zmizeli, problémy zůstaly. Jak je to možné? No jasně! I přes jejich fyzickou nepřítomnost stále zahlcují celou rodinu maily a vyvíjí přehnané nároky nejen na dítě, ale i na vás. Jak máte vědět, kolik je jeden litr decimetrů krychlových? Vždyť vy jste ze školy už dvacet let pryč. Vy přece nejste pedagog, to oni. A nejste ani ajťák, abyste každý večer hodinu dřepěli u počítače a prali se se školním systémem. Jste rodič. Přivedli jste svého potomka na svět. Svůj úkol už jste splnili. Aspoň že tělocvikáři dali na chvilku pokoj. Kdo neumí – učí. A kdo neumí učit, učí tělocvik. Ale plno rodičů by bylo krátkých i na ten tělocvik. A tak se teď modlí, ať už si jejich roztomilou drobotinu učitelé vezmou zpátky.

Klíčová slova: učitel, rodič, učení, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.