20.10.2010 19:13


Guru etikety poučil Brňany

Autor: Vojtěch Šprdlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na knihkupectví Dobrovský na Joštově ulici není nic zvláštního. Tedy kromě davů lidí, kteří kolem každý den prochází svedeni do úzkého oploceného koridoru. Ve středeční odpoledne však kavárna v knihkupectví hostila vzácného hosta. Byl jím bývalý mluvčí a poradce prezidenta, nyní spíše známý jako znalec společenského chování Ladislav Špaček.

Brno - Okna knihkupectví již několik dní zakrýval plakát, který na autogramiádu a následnou beseduNová kniha přilákala zástupy zájemců upozorňoval. Soudě podle množství lidí uvnitř, mnoho příznivců Ladislava Špačka upozornění nepřehlédlo a nenechalo si ujít příležitost se s ním sejít, nebo si dokonce nechat podepsat knihu. Již u schodiště v patře, kde se akce konala, stála hosteska a naváděla nově příchozí do fronty ke stolečku. Řada zájemců ale po chvíli narostla téměř přes celou kavárnu a mistr etikety musel prokázat, že stejně jako své chování vybraně ovládá i své pero.

Autogramiáda se konala u příležitosti vydání dvojice nových knih o společenském chování, jejichž autorem nebyl nikdo jiný, než právě Špaček. Jak sám zmínil, etiketa se vyvíjí stejně jako cokoliv jiného, a proto je nutné své znalosti stále obnovovat. K tomu by měly přispět i právě publikace Malá kniha etikety U stolu a Pro celou rodinu.

Poté, co se Špaček vypořádal s frontou žadatelů o podpis, přesunul se do literární kavárny, aby zde podebatoval s publikem. Dav zájemců o odpovědi na otázky byl velice různorodý a mohli jste v něm nalézt kdekoho, od gymnaziální výpravy s profesorkou či maminku s kočárkem po skupinku důchodců, kteří zvědavě nakukovali přes zídku oddělující kavárnu od zbytku knihkupectví. Vybrané chování je očividně potřeba v každém věku.

Ačkoliv beseda trvala pouze něco málo přes půlhodinu, stihl toho Ladislav Špaček vcelku požehnaně. Tiskový mluvčí se v něm prostě nezapře a tak často i na jednoduchou otázku podával obšírnou odpověď. Když se ho postarší dáma zeptala, jakým způsobem jíst rýži s omáčkou, neváhal vypůjčit si z kavárny příbor a názorně vše předvést. Nakousl i způsoby oblékání správných gentlemanů, velký úspěch sklidil s pojmem „Paroubkův límec“, kterým kritizoval nesprávné nošení košile a kravaty. K tomu přihodil i příběh o stolování prezidenta Havla, kvůli kterému se prý na Hradě k obědu podávala vždy pouze chudá polévka. Na závěrečnou poznámku jedné z nakukujících důchodkyň ohledně jeho dobré postavy odpověděl, že již tři dny nejedl a že je to nejlepší způsob hubnutí.

Závěrem ještě představil novou společenskou hru, která má za úkol zábavnou formou vyučovat etiketu všem generacím. Jistě ne náhodou se hra jmenuje Starling, což v překladu znamená špaček. Po zaslouženém potlesku se s omluvným úsměvem vzdálil, neboť prý na sedmou má v Praze domluvenou večeři. Tu, kvůli které už tři dny nejedl. „Ať se aspoň dobře nají,“ glosovala jedna z postarších dam v kavárně, „beztak vypadá nějak pohuble.“ Tak snad ji stihl.

Klíčová slova: Špaček, autogramiáda, beseda

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.