08.11.2018 15:25


Gynekologická ambulance i operační sál. Lidé navštívili prostory brněnské porodnice

Autor: Veronika Kolaříková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přes šest tisíc dětí přivedou každý rok na svět lékaři ve Fakultní nemocnici Brno. Dne otevřených dveří místní porodnice se mohli ve čtvrtek 8. listopadu zúčastnit všichni zájemci, aby si spolu s vedením nemocnice připomněli 130. výročí jejího založení. Porodnice na Obilním trhu je v současné době největší v České republice a nabízí moderní vybavení jako inkubátory pro předčasně narozené děti.

Brno – Den otevřených dveří zahájil přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba společně s náměstkyní Alenou Tobiášovou. Datum 8. listopadu zvolilo vedení nemocnice symbolicky jako úpomínku založení původní Zemské porodnice. Ta byla slavnostně otevřena právě 8. listopadu 1888, tedy před sto třiceti lety.

Podle přednosty kliniky usiluje nemocnice už roky o realizaci projektu stavby nové porodnice v bohunickém areálu. Budova na Obilním trhu je podle jeho slov zastaralá a některé části se dlouhobodě nevyužívají kvůli špatnému stavu. „Dělat trvale špičkovou medicínu odtrženi od centra dění v Bohunicích nejde věčně. Chceme touhle akcí poděkovat také bývalým zaměstnancům ústavu. Mohou si pracoviště projít a podívat se, jak se během let zmodernizovalo," uvedl Pavel Ventruba.

Na čtvrteční akci přišlo mnoho bývalých zaměstnanců a několik desítek lidí z řad veřejnosti. „Veřejnost má možnost podívat se na stařičké prostory, kde se ale dělá špičková medicína. A myslím, že je na místě poděkovat těm, kteří se o tu špičkovou medicínu zasloužili a taky těm, kteří jí dnes provozují a posunují dál," řekla náměstkyně Alena Tobiášová.

Lidé se pak rozdělili do několika skupin, které provedli po areálu porodnice přítomní lékaři. Návštěvníci se mohli podívat na porodní salónky, gynekologickou ambulanci nebo nahlédnout přes okno na operační sál, jednotku intenzivní péče i oddělení pro předčasně narozené děti. Nemocnice prošla za poslední roky mnoha proměnami. Já to ani nemůžu poznat. Všechno je luxusní, barevné, moc se mi tady líbí," zhodnotila bývalá zdravotní sestra Svatava, která si nepřála uvést celé jméno.

Exkurze skončila prohlídkou dobové nemocniční knihovny a občerstvením v posluchárně, kde se sešly téměř dvě desítky bývalých zaměstnankyň.

Ultrazvuk, kde lékaři kontrolují taky srdeční činnost dítěte.

Porodní salónek s vanou a veškerými přístroji, které mohou být potřebné během porodu. 

Neonatologické oddělení, které zajišťuje první péči o novorozence. 

Moderní inkubátor pro předčasně narozené děti. 

Novorozenecká jednotka intenzivní péče, kde je neustálý dohled školeného personálu.

Operační sál, kde se nejčastěji provádí císařský řez.

Nadstandardní pokoj pro maminky s televizí a stereo soupravou. 

Pro návštěvníky připravilo vedení nemocnice i občerstvení.

Dobová knihovna porodnice na Obilním trhu.

Klíčová slova: den otevřených dveří, porodnice, nemocnice, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.