05.04.2019 15:02


Hadrárna po šedesáté deváté: co je výhodné na nakupování z druhé ruky

Autor: Tereza Ryšanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nakupování v second handech. Ať už je bráno jako koníček nebo nutnost, v posledních letech z něho zájem lidí udělal hojně probíraný fenomén. Brněnská Hadrárna je od roku 2012 pravidelnou událostí, na které se sejde mnoho příznivců „sekáčového“ oblečení. Kam se nejen tato akce, ale i second handová móda za sedm let posunula, prozradí zakladatelka Hadrárny Michaela Lysková.

Brno – Buranteatr není jen prostor, kde lidé zhlédnou divadelní představení. Už přes dva roky se zde každý měsíc odehrává Hadrárna. Akce, na které může kdokoliv prodat své nevyužité oblečení nebo si naopak koupit nové. Ve čtvrtek od tří do šesti mohli návštěvníci přijít na brněnský sokolský stadion už po devětašedesáté. „Hadrárna je fajn v tom, že ačkoliv tu prodávají i lidé, kteří primárně o slow fashion zájem nemají, stejně se do toho cyklu aktivně zapojují,“ říká Michaela Lysková.

Poznámka: Slow fashion – „pomalá móda“, dává přednost kvalitě před množství, podporuje minimalismus a lokální obchody.

Hadrárna vznikla v roce 2012. Jak celá událost vůbec začala?

Přišla jsem do Brna na vysokou školu a potřebovala se zbavit zbytečného oblečení. Tak jsem svolala holky z Vintedu, abychom si věci mohly navzájem vyměnit či rozprodat. Jenže přišlo asi patnáct lidí, z nichž všichni chtěli prodávat, ale nikdo nic koupit. Zjistila jsem, že tenhle způsob fungovat nebude. Ještě na místě jsem se dohodla s jednou slečnou, že akci uděláme i příště, ale lépe.

A jak to pokračovalo?

Sehnaly jsme větší prostor a hlavně zákazníky, kteří si věci přijdou koupit. Vše se na sebe začalo nabalovat, vystřídaly se různá místa. Nejdříve byla Hadrárna v kavárně na Skleněné louce, potom ve Falku. Postupem času byly potřeba čím dál větší prostory a asi před dvěma nebo třemi lety se akce ustálila v Buranteatru.

Akci pořádáte stále ve dvou?

Už ne, ve dvou jsme Hadrárnu pořádaly asi rok. Teď ji mám na starosti jen já.

Dnešní Hadrárna je již šedesátá devátá. Co se za sedm let změnilo?

Vznikla z toho vcelku velká akce. Často máme v Buranteatru i divadelní sál, nejen prostory kavárny. Musíme se ale sladit s programem divadla. Neustále se rozšiřujeme, dříve jsme zabírali jen půlku sálu, nyní máme tři čtvrtiny.

Jak hledáte prodejce?

Lidé se mi už pár let hlásí přes Facebook. Většinou tu mám dvacet až pětatřicet prodejců. To je další změna, kterou za ty léta vnímám. Stačí vypsat facebookovou událost a lidé chodí sami od sebe. Už není potřeba nějaké aktivní propagace jako předtím.

Tušíte, kolik lidí přibližně Hadrárnu navštíví?

To se strašně špatně odhaduje. Pohybuje se zde hodně lidí, spousta z nich ale přijde a za pět minut odejde. Naopak někdo se tu zdrží klidně dvě hodiny. Znám jen čísla z Facebooku, jenže ty jsou strašně zavádějící. Teď jsem tam měla asi tisíc tři sta lidí, tolik jich ale rozhodně nedošlo. Já akorát vidím, jestli to tady žije nebo ne. Občas tu není k hnutí, někdy je to komornější. Významnou roli hraje i počasí nebo zkouškové.

Přibývá podle vás osob, které nakupují z druhé ruky?

Myslím, že ano. Stává se to čím dál větším tématem. Hadrárna je fajn v tom, že tu nakupují a prodávají lidé, kteří nemají vždy primárně zájem o slow fashion či ekologii. Což mi vlastně přijde užitečné, protože i když je jejich motivace vydělat si pár korun nebo si něco levně koupit, aktivně se do toho cyklu zapojují.

Co je podle vás výhodnější na nákupech v second handech než ve velkých obchodních řetězcích?

Stejně jako v ostatních second handech je i v Hadrárně fajn, že i když zde najdete oblečení z velkých řetězců jako H&M, Reserved či Zara, už si ho koupil někdo, komu je k ničemu a posílá ho dál. Takže místo toho, aby si vybraný kousek pořídili v obchodě tři lidé, ten druhý člověk si jej pořídí v sekáči a vzájemně si ho prostřídají. Neustálá výroba nového oblečení je záhul pro přírodní zdroje. Druhá věc jsou také podmínky samotné výroby, které jsou u velkých řetězců špatné, často až nezjistitelné.

Co může být alternativou second handů?

Nakupovat kvalitní lokální oblečení, vyrobené za více etických podmínek. Ovšem to má logicky vyšší cenu. Podle mě je důležité nakupovat v obchodech, kde vidíte konkrétního člověka, nejen anonymní značku. Máte možnost vidět osobu, která oblečení šije. Ne vždy, ale většinou, je to záruka, že za to daný člověk dostal rozumně zaplaceno.

Kde nakupujete kromě Hadrárny vy?

Já naprosto miluju second handy, takže celkově moc v normálních obchodech nenakupuju. Mám i dost specifický styl, takže spousta obchodů moje požadavky nenaplňuje. V second handech se navíc dají najít kvalitní věci z dobrých materiálů, co stojí málo peněz.

Pořádáte ještě nějaké jiné akce?

K Hadrárně se mi přidala i spolupráce se spolkem Fashion Revolution. Konkrétně Fashion Revolution Week, který je týden po Velikonocích. Plánujeme hned několik akcí. Část na bázi blešáku či výměnných bazarů, dále různé workshopy nebo diskuze. Samozřejmě uděláme i další Hadrárnu. Jednu bych chtěla i během Týdne města. Od června pak pořádám akci s názvem Hadrárna venku na nádvoří Turistického informačního centra, což je vždycky hrozně příjemná událost. 

Klíčová slova: Second hand, sekáče, Hadrárna, Slow fashion

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.