07.10.2019 23:37


Hadrárna v Buranteatru nabídla oblečení z druhé ruky

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prostory brněnského divadla Buranteatr v pondělí odpoledne sedmého října zaplnily stoly plné oblečení z druhé ruky. Prodávající nabízeli vyřazené kousky ze své skříně za značně nižší cenu, než za jakou se v obchodech obvykle prodává. Pěkné oblečení za dobrou cenu přilákalo na dvě stě kupujících, prostory divadla byly značně zalidněné.

Návštěvníci Buranteatra mohli v pondělí zakoupit seconhandové oblečení v prostorách divadla. Autor: Kristýna Dostálová

Brno – Přijď si pro něco hezkého na sebe bez zátěže pro planetu i pro peněženku  tak zní motto secondhandové akce, která se konala v prostorách brněnského divadla a kterou organizuje Michaela Lysková. Organizátorka je zastánkyní udržitelné módy, která se snaží o produkci co nejmenšího množství odpadu (také slow fashion, pozn. redakce). Hadrárna podle ní tenhle přístup k módě podporuje a seznamuje s tímto konceptem i lidi, kteří se o to dosud nezajímali.

„Na tyto akce chodí i lidi, které slow fashion zajímat nemusí. Normálně by tento typ akcí nevyhledávali, ale na Hadrárnu se dojdou zbavit nějakého svého oblečení a zároveň nakoupit oblečení nové a levnější než v obchodě. Tak se do slow fashion zapojují, aniž by se o to primárně zajímali,” vysvětlila Lysková.

Stolek na prodávání si na této akci pronajalo přibližně 35 prodávajících. Jednou z nich byla i pracovnice v oblasti marketingu Monika Vejrostová. „Rozhodla jsem se přijít jak kvůli tomu, že je to ekologické, tak z toho důvodu, že jsem měla doma hodně věcí, které už jsem nenosila. Stejný problém měla i sestra a kamarádka, tak jsme si řekly, že by byla škoda to oblečení vyhodit. Když se to dá takhle udat někomu dalšímu, tak proč toho nevyužít,” sdělila Vejrostová.

Nakoupit na Hadrárnu došla i studentka Renata Kolondrová.  „Jsem tady poprvé, přišla jsem okouknout, jak to tady funguje. Akce se mi líbí, přijde mi skvělé všechno, co jde proti konzumu, ať už jsou to sekáče, swapy (akce na kterých si účastníci přímo vyměňují oblečení za oblečení, pozn. redakce), nebo tyto akce," řekla Kolondrová.

Ne vždycky však byla tato akce takto rozsáhlá. „Začali jsme před sedmi lety v úplně jiném prostoru, konalo se to v čajovně Skleněná louka, která je úplně maličká. A postupně se to rozrůstalo, lidi si na Hadrárnu zvykli. Teď to pořádáme každý měsíc pravidelně už po sedm let a na každou akci chodí zhruba dvě až tři stovky lidí,” popsala Lysková. 

Klíčová slova: Hadrárna, Brno, oblečení, slow fashion

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.