27.03.2015 19:13


Hasiči radí: Kvůli výpadku elektřiny si připravte plán B

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nikam necestujte, seďte doma. Zbytečně nepoužívejte otevřený oheň. Takové jsou rady občanům při blackoutu. Na možnost dlouhodobého výpadku proudu se však připravují také hasiči. Miroslav Menšík z oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení představuje jejich činnost a vysvětluje následky mimořádné události, o které mají lidi mnohdy zkreslené představy.

Brno – Nefunkční elektřina, nefunkční plyn. Ve čtvrtek 26. března se cvičení blackout v Jihomoravském kraji účastnil také metodik z Hasičského záchranného sboru Miroslav Menšík. „Zbytečně necestujte a mějte doma základní potraviny,“ doporučuje k výpadku proudu. 

Miroslav Menšík mluví o následcích blackoutu

V informačním letáku, co dělat při dlouhodobém výpadku proudu, se radí používat svíčky pouze v nouzi. Proč tomu tak je?

Kvůli riziku vzniku požáru. My hasiči všeobecně nedoporučujeme zbytečně používat otevřený oheň a už vůbec neradi ho vidíme bez dohledu. V blackoutu zvlášť je reakce na vznik požáru komplikovaná. Doporučujeme používat spíše led žárovky, baterky, čelovky. Což jsou věci, které člověk obvykle doma má. Jen si neuvědomuje, že může využít třeba blikačku na kole.

V čem je reakce na požár při blackoutu komplikovaná?

Nastává zpoždění kvůli nefungování tísňových linek. Tak se nedozvíme včas, že má někdo problém. Další zpoždění příchazí kvůli kolapsu dopravy. A další naší komplikací je nemožnost čerpání vody z ve městech běžně používaných hydrantů, protože ve vodovodním systému nebude dostatečný tlak.  Vodu musíme čerpat například z rybníků a vodních toků. 

O čem mívají obyvatelé zkreslenou představu?

Nikdo moc netuší, co vše nebude možné. Myslím si, že se budou chtít lidé dostat do práce a školy, které ale nebudou fungovat. Proto chceme blackout využít mediálně. Snažíme se říct - zbytečně nikam necestujte, seďte doma a buďte připraveni. Mějte základní potraviny a plán B, co byste dělali, když elektřina nepůjde.

 

Šikulové ukradnou dráty i pod proudem

Na které obyvatele může mít blackout největší dopad?

Nejohroženější skupinou jsou lidi v bytech ve městě. Jsou naprosto odkázáni na energii z centrálních rozvodů, ať už mluvím o elektrické energii, plynu, dodávce tepla nebo vody. 

Co se děje při výpadku s plynovými spotřebiči a vedením plynu?

Plynové spotřebiče nebudou fungovat v principu proto, že jsou většinou závislé na elektrice. Jinak je to složité. V okamžiku, kdy regulační stanice plynovodů nebudou napájeny, tlak poklesne a plyn už domácnosti nedostanou. Po obnově elektriky trvá také mnohem delší dobu, než se plyn načerpá. 

Jak je to s obnovou při opětovném zavedení elektřiny?

Zjistili jsme, že období backoutu musíme jako by vynásobit dvěma, protože přibližně stejná doba jeho trvání bude potřeba k obnově. To, že dostaneme do drátů elektriku, neznamená fungující plyn a vodu. Jakýkoliv výpadek vyžaduje kontroly. U vody například hygienické. U plynu ještě složitější. Může se stát, že vám přijde plyn, ale plamínek nevzplane. Problémy vznikají také na železničních drahách. Dneska někteří šikulové ukradnou měděné dráty i pod proudem. Jak by to asi vypadalo, kdyby ten proud nefungoval dva dny?

 

Plánujete blackout a způsobíte ledovku

Lze blackout předvídat?

Ten zapříčiněný klasickým elektrickým přepětím, tedy nerovnováhou mezi vyrobenu a produkovanou elektřinou, předvídat nelze. Z našich zkušeností jsme schopni odhadovat blackouty způsobené klimatickými jevy jako byla vichřice Ema (pozn. redaktora: vichřice až o síle 140 km/h, která zasáhla Evropu v březnu 2008).

Jakou mimořádnou událost podobnou výpadku proudu hasiči z Jihomoravského kraje řešili?

Asi ledovku, která na začátku prosince postihla jižní Moravu. Na úrovni kraje blackout nezpůsobila, nicméně komplikace se vyskytlyi v několika desítkách obcí. Teď si z toho všichni dělají srandu. Plánujete blackout a podívejte, co jste způsobili, říkají nám. 

Jak se liší náplň činnosti profesionálních a dobrovolných hasičů při výpadku?

Při blackoutu je to komplikované v komunikaci. Profesionálové se při výpadku digitální sítě domluví pomocí analogové radiostanice. Předpokládáme, že dobrovolní hasiči vytvoří centra v obcích, kam si lidé přijdou sami pro pomoc. Budou pomáhat zejména s nouzovým přežitím – distribuovat potraviny a pitnou vodu, zastávat práci u požárů.  Ideální by bylo, kdyby každá obec měla svou jednotku hasičů. Dnes tomu tak bohužel není.

Klíčová slova: blackout, hasiči, krizové řízení, ochrana obyvatelstva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.